725 tysięcy kilometrów, 21 milionów kilokalorii

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plMówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Miejskie rowery to niekwestionowany sukces - ponad 50 tysięcy użytkowników i 1150 rowerów wypożyczonych ponad 340 tysięcy razy. Do Veturilo dołączać chcą nie tylko kolejne dzielnice, ale też podwarszawskie miejscowości i prywatne firmy.

W Warszawie zaszła prawdziwa rewolucja - niemalże z dnia na dzień, z miasta nieprzyjaznego rowerzystom, stała się miastem wręcz nałogowo pedałującym i to pomimo bardzo słabej sieci dróg dla jednośladów.

Wystarczyło uruchomić system miejskiego roweru, by mieszkańcy i turyści odkryli, jak wygodnym środkiem transportu jest rower. Nic dziwnego, że ratusz chwali się sukcesem Veturilo na każdym kroku i - po raz kolejny - podsumowuje pierwszy sezon systemu. Sezon w dodatku niepełny, bo tylko pięciomiesięczny.

Lecą kalorie i kilometry

A liczby mogą robić wrażenie: użytkownicy miejskiego roweru spalili na przykład ponad 21 milionów kilokalorii. Przejechanie kilometra autem to emisja 160 g CO2. Jeśli założyć, że przełożenie jest 1:1, to użytkownicy miejskiego roweru, którzy przejechali łącznie 725 515 kilometrów, "wyemitowali" 116 000 ton CO2 mniej.

W skład systemu wchodzi dziś 69 stacji (w tym 11 stacji systemu Bemowo Bike) z 1150 rowerami. Najwięcej wypożyczeń było w sierpniu (ponad 122 tys.), a najmniej w listopadzie (blisko 22 tys.). Wśród pedałujących po stolicy byli m.in. obywatele Chiny, Korei, Izraela czy Australii. Najpopularniejsze są wypożyczalnie koło Rotundy, przy ul. Traugutta, w rejonie Krakowskiego Przedmieścia oraz na stacji metra Imielin i przy ratuszu Ursynowa.

Z rowerów miejskich korzysta też Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Jeżdżę u siebie, po lesie w Wawrze lub po Mazowieckim Parku Krajobrazowym i okolicach, ale myślę, że wypuszczę się na ulicę Patriotów, bo tam powstała nowa ścieżka - dodaje prezydent miasta. A jej urzędnicy zapowiadają, że mimo kryzysu ruszą wreszcie inwestycje w rowerową infrastrukturę.

W marcu kolejne wypożyczalnie

Na razie system Veturilo ma zimową przerwę. Ponownie rowery będzie można wypożyczyć od 1 marca 2013 roku. Wtedy też pojawią się nowe stacje - m.in. na Woli, Pradze, Mokotowie, Ochocie i Żoliborzu. Stacje planowane są także na Targówku i Białołęce.

Powstaną też kolejne stacje wybudowane przez prywatne firmy - m.in. Galerię Mokotów, która zamierza zbudować dwie i centrum biurowe przy ulicy Poleczki.

Łącznie wiosną 2013 roku wielbiciele jednośladów będą mieli do dyspozycji łącznie 2100 rowerów, które wypożyczą w 127 punktach miasta.

Jak to działa?

Osoby, które będą chciały korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymamy podczas rejestracji.

Veturilo - w esperanto oznacza transport, środek transportu i trenowanie. Nazwę wybrali w głosowaniu mieszkańcy Warszawy.

bf/roody