700 metrów za 18 mln. Umowa na budowę Trasy Świętokrzyskiej

Warszawa

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plPierwszy odcinek trasy będzie zaczynał się przy ulicy Sokolej

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał umowę na budowę pierwszego odcinka Trasy Świętokrzyskiej. Wykonawca ma czas na budowę do 30 września 2014 roku.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Teraz prace toczyć się będą na ulicy Sokolej od Wybrzeża Szczecińskiego do Zamoyskiego, na odcinku długość ok. 700 m. Nowa droga będzie miała dwie jezdnie, każda po dwa pasy ruchu. Na skrzyżowaniach zostanie poszerzona o dodatkowe pasy do skrętu.

Na wykonawcę wybrana zastała firma Heilit+Woerner. Budowa drogi pochłonie 18 mln zł.

Pierwszy fragment Trasy Świętokrzyskiej
targeo.pl

Trzy etapy

W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka trasy od ul. Kijowskiej do Zabranieckiej. Jako ostatni powstanie fragment łączący ul. Zamoyskiego z Kijowską.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych prowadzi przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej. Jak informują urzędnicy, czas przewidziany na prace projektowe i pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych to 12 miesięcy.

Projekt przegrał z kryzysem

Pierwsze plany budowy arterii łączącej Pragę ze Śródmieściem datuje się na 1959 rok. Na pierwszy etap inwestycji trzeba jednak było poczekać bardzo długo. Dopiero w 1998 roku ruszyła budowa mostu Świętokrzyskiego (otwarto go w 2000 roku). Sześć lat temu podjęto decyzję o budowie trasy od mostu do planowanej obwodnicy Pragi. Miała być gotowa przed Euro 2012.

Projekt nie przetrwał kłopotów finansowych miasta. W 2011 roku trzeba było wygospodarować prawie 100 mln złotych, aby dołożyć do budowy mostu Północnego. Część tych pieniędzy pochodziła właśnie ze środków na budowę, do której teraz wraca ratusz.

Trasa rozpocznie się przy zjeździe z mostu Świętokrzyskiego:

wp//ec

Pierwszy odcinek trasy będzie zaczynał się przy ulicy Sokolej
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl