70 milionów na Stację Muzeum. Zastąpi Muzeum Kolejnictwa

Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.plMuzeum Kolejnictwa

Budowa Stacji Muzeum i przeniesienie zbiorów stołecznego Muzeum Kolejnictwa - to jedno z głównych wyzwań w obszarze kultury jakie stawiają sobie władze samorządu woj. mazowieckiego.

Nowa siedziba Stacji Muzeum powstanie w najbliższych latach na warszawskich Odolanach. Zostaną do niej przeniesione zbiory z likwidowanego Muzeum Kolejnictwa. Projekt, który jest przygotowywany wspólnie z PKP, według szacunków będzie kosztował blisko 70 mln zł - poinformował PAP Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Muzea czekają na remont

Wśród innych największych wyzwań z obszaru kultury jest renowacja siedziby Muzeum Literatury w Warszawie, co będzie kosztować ok. 33 mln zł, modernizacja siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie za ok. 20 mln zł oraz dokończenie wyposażania Muzeum Azji i Pacyfiku i stworzenie stałej ekspozycji za ok. 8 mln zł.

W kolejnych latach, w miarę możliwości finansowych, planowana jest m.in. dalsza modernizacja biblioteki przy Koszykowej - ok. 37 mln zł, rozbudowa ekspozycji plenerowych na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - ok. 13,5 mln zł, rozbudowa Muzeum Mazowieckiego w Płocku - ok. 12,7 mln zł oraz modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki i utworzenie ekspozycji stałej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - ok. 20 mln zł.

Miliony z Unii Europejskiej

Wśród najważniejszych zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji, w dużej mierze dzięki możliwości wykorzystania środków europejskich, urząd wymienia m.in.: rozbudowę i modernizację Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego za ponad 59 mln zł, rewitalizację Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – ponad 11,4 mln, modernizację budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie - ponad 20 mln, stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - ponad 15 mln zł oraz budowę Centrum Kulturalno–Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - ponad 53 mln zł.

Potrzeby w obszarze kultury dotyczą głównie rewitalizacji i modernizacji siedzib instytucji kulturalnych oraz dostosowywania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także konieczności zwiększania przestrzeni ekspozycyjnej, edukacyjnej i magazynowej. Duże potrzeby są także w zakresie digitalizacji zbiorów i wykorzystywania nowoczesnych technologii multimedialnych.

Prawie pół miliarda na kulturę

Warszawa w swoim budżecie na 2016 r. na zadania z zakresu kultury miasto przeznaczy łącznie 495 mln zł, z czego ponad 93 mln zł zaplanowano na inwestycje.

Inwestycje dotyczą modernizacji Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta, budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz tymczasowego pawilonu, który umożliwi aktywność wystawienniczą i edukacyjną Muzeum do czasu zakończenia budowy siedziby, modernizacji zabytkowych obiektów oraz budowy nowej sali koncertowej na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia, modernizacji Teatrów Roma, Studio, Syrena, Ateneum i Lalka oraz budynku Staromiejskiego Domu Kultury.

Działalność kulturalna generuje koszty

Urząd wojewódzki podkreśla, że działalność kulturalna w modelu obowiązującym w Polsce raczej generuje koszty. Również wielkie wydarzenia i obiekty kultury organizowane przez woj. mazowieckie bardziej są dotowane, niż przynoszą znaczące dochody.

Samorząd Województwa Mazowieckiego jest organizatorem dla 29 instytucji kultury, na utrzymanie bieżące tych instytucji z budżetu województwa przeznacza się ponad 150 mln zł.

Pod koniec 2014 r. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiadał otwarcie Stacji Muzeum na przełomie 2018 i 2019 roku:

PAP/ło/

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości