Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

7 firm chce sprzedać Warszawie tramwaje

Warszawa

Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plNowe tramwaje za 470 mln

7 firm zgłosiło się do przetargu na zakup 45 tramwajów dla Warszawy. Pojazdy mają być dwukierunkowe i niskopodłogowe. Szacunkowa wartość zamówienia to 470 mln zł

Składy dwukierunkowe nie muszą korzystać z pętli tramwajowej, co w przypadku prowadzenia prac torowych będzie umożliwiało dojazd tuż do odcinka remontowanego, a potem tramwaj będzie mógł zmienić kierunek jazdy.

W każdym z 45 tramwajów mają być zamontowane dwa automaty biletowe oraz monitoring obejmujący kabinę motorniczego, całe wnętrze wagonu, oraz część zewnętrzną przy drzwiach wejściowych. Wagony mają być niskopodłogowe i dwukierunkowe.

Tramwaje będą wyposażone w dwie kabiny motorniczego i drzwi po obu stronach wagonów.

200 osób w tramwaju

Nowe wagony będą miały system zapowiedzi głosowych oraz monitory LCD dostosowane do wyświetlania reklam. Tramwaje będą miały maksymalnie 32,5 m. długości i będą mogły przewozić co najmniej 200 osób w tym 28 na miejscach siedzących.

Dwa z zamówionych tramwajów zostaną dodatkowo dostosowane do potrzeb nauki jazdy. Będzie tam zainstalowany specjalny fotel dla instruktora nauki jazdy wraz z przyciskiem do hamowania awaryjnego pojazdu.

Rozpoczęcie dostaw planowane jest 15 miesięcy po podpisaniu umowy, co znaczy, że na ulicach powinny się pojawić w drugiej połowie przyszłego roku. Szacunkowa wartość zamówienia to 450 mln złotych ( z zamówieniem uzupełniającym 470 mln zł)

Do przetargu zgłosili się:

STADLER Pankow GmbH ŠKODA TRANSPOTATION a.s. SOLARIS Bus & Coach S.A. NEWAG S.A. i KONCAR Elektricna Vozila D.D. (konsorcjum Wykonawców)Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. CONSTRUCCIONES Y AUXILIAR DE FERROCARRILES S.A. (Hiszpania) MODERTRANS POZNAŃ Sp. z o.o.

band//ec