69. rocznica Powstania. Kombatanci apelują o godne zachowanie

Warszawa

TVN24Mówi Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę W, uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek, stolica upamiętni 1 sierpnia 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godne uczczenie pamięci jego bohaterów zwrócili się do warszawiaków w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK i Edmund Baranowski ze Związku Powstańców Warszawskich. W podpisanym apelu podkreślili: 1 sierpnia o godz. 17 uczcimy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład.

"Jest już nas niewielu"

Przedstawiciele weteranów wyrazili nadzieję, że w tym roku nie dojdzie do żadnych incydentów podczas uroczystości.- Jest już nas niewielu, tym niemniej przykładamy ogromną wagę do tego, żeby święto to przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia, zaufania i pamięci o poległych - podkreślił Edmund Baranowski.Filipkowski mówił: - Z zażenowaniem patrzyłem w roku ubiegłym, jak człowiek z tabliczką z napisem kombatant opatrzoną znakiem Polski Walczącej organizował buczenie na Cmentarzu Powązkowskim. To są zachowania niegodne. Mam nadzieję i wierzę, że w tym roku i następnych do tego nie dojdzie, bo przecież czcimy pamięć bohaterskiej ludności i naszych poległych towarzyszy broni- dodał.

Koncert piosenek

Obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się we wtorek 30 lipca uroczystością przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy z oddziału AK Żywiciel na Żoliborzu.Następnego dnia prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe podczas spotkania z powstańcami. W tym dniu na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich - polowa msza św. i koncert najsłynniejszych piosenek powstańczych.Uroczystości w czwartek 1 sierpnia rozpocznie przemarsz spod pomnika Mokotów Walczący - 1944 w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. Potem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego Grota i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu oraz przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli.

Minuta ciszy

Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie minuta ciszy o godz. 17. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną także miejskie syreny, których dźwięk rozbrzmi na ulicach Warszawy. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera składane będą kwiaty.O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostanie zgaszony - jak co roku - 2 października, w dniu upadku powstania.Z okazji obchodów koncerty, widowiska muzyczne i teatralne oraz zajęcia dla dzieci przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W sobotę 27 lipca w Parku Wolności zlokalizowanym przy placówce zagra zespół Lao Che. Następnego dnia utwory z filmu Zakazane piosenki w reż. Leonarda Buczkowskiego zaprezentują tam m.in. Katarzyna Groniec, Mela Koteluk i Muniek Staszczyk.

Zdjęcia weteranów

W dniu wybuchu powstania odbędzie się koncert Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki na Pl. Zamkowym oraz premiera spektaklu "Kamienne Niebo zamiast gwiazd" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Tekst opracował Marcin Cecko na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia. Muzykę do spektaklu przygotowuje Julia Marcell.Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaprosił wszystkich kombatantów do odwiedzania w placówce centrum informacyjnego uruchomionego na czas obchodów. Jak wyjaśnił, weterani będą tam fotografowani, ich zdjęcia zostaną wykorzystane podczas uroczystości rocznicowych w następnym roku.27 lipca odbędzie się też 23. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawodnicy chcący upamiętnić bohaterów powstania pobiegną na dwóch dystansach, pięć i dziesięć km. Limit chętnych - 7 tys. - został wypełniony trzy dni po rozpoczęciu zapisów. Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zaproponował w czwartek, aby w następnym roku na dystansie 70 m potruchtali sami powstańcy.

Premierowe Miasto 44

Prezydent Warszawy zadeklarowała, że w następnym roku, z okazji okrągłej rocznicy wybuchu powstania, do Warszawy zostaną zaproszeni na koszt miasta uczestnicy powstania żyjący w kraju i za granicą. Powiedziała też, że planuje zorganizowanie premierowego pokazu filmu Miasto 44 w reprezentacyjnym miejscu, np. na Stadionie Narodowym.Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała też, że jedna z głównych uroczystości w przyszłym roku zostanie zorganizowana na odnowionym Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie spoczywa ponad 100 tys. żołnierzy Państwa Podziemnego i cywilnej ludności stolicy. Jest to największa powstańcza nekropolia.

WIĘCEJ O TEGOROCZNYCH OBCHODACH

Mówi Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
TVN24

Treść tegorocznego apelu: 1 sierpnia, jak co roku, będzie świętem dla naszego miasta. Oddamy cześć bohaterom, którzy 69 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność Warszawy, o wolność Polski. Mamy szczęście i honor, że w dniach obchodów są z nami świadkowie tamtych wydarzeń – żołnierze i sanitariuszki – powstańcy. To oni przenieśli do naszych czasów pamięć o bohaterskiej Warszawie. Strzegli jej jak ledwo tlącego się ognia, podczas długich powojennych lat, kiedy wspomnienie o Armii Krajowej było zakazane, a potem jej rola w walce z okupantem pomijana lub pomniejszana. Dzięki nim dzisiejsze pokolenie warszawiaków poznało prawdę o powstaniu, jest dumne z niezwyciężonego ducha swego miasta, zna swą tożsamość, ma wsparcie czerpiąc wzory z postaw pokolenia ‘44. 1 sierpnia, o godzinie 17.00, uczcijmy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład. Apelujemy do wszystkich warszawiaków o zgodny, wspólny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw. Apel podpisali: Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy, Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Edmund Baranowski, wiceprezes Powstańców Warszawskich.

PAP/ran