65 milionów złotych na pomysły warszawiaków

Warszawa

Justyna Piwko o V edycji budżetu partycypacyjnego TVN24
wideo 2/3

Od 1 grudnia warszawiacy będą mogli zgłaszać projekty do budżetu partycypacyjnego. Po raz piąty zadecydują o przeznaczeniu pieniędzy z miejskiej kasy.

Rozpoczęcie piątej edycji budżetu partycypacyjnego poprzedzą spotkania otwarcia. W każdej dzielnicy, w czwartek 30 listopada o godzinie 18 pracownicy urzędu spotkają się z mieszkańcami, by wyjaśnić zasady zgłaszania i wyłaniania projektów, a także przedstawić plany inwestycyjne dzielnicy na najbliższe lata.

W ramach budżetu partycypacyjnego na 2018 rok do wykorzystania będzie blisko 65 milionów złotych, najwięcej na Bielanach (7,5 mln zł), Ursynowie (6,5 mln zł), Mokotowie (5,9 mln zł) i w Śródmieściu (6,2 mln zł). Pomysły mieszkańców co do przeznaczenia tych środków mogą dotyczyć obszarów, którymi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy lub inne jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Zieleni, Zarząd Oczyszczania Miasta). - Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Warszawy, również ci niepełnoletni - zaznacza Justyna Piwko z Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta.

Zmiany w regulaminie

Jedna ze zmian w zasadach V edycji budżetu partycypacyjnego dotyczy list poparcia, które załącza się do projektów. - Składamy listę poparcia z podpisami 30 osób, które popierają nasz projekt, ale wymóg jest taki, że minimum 15 z tych osób musi zamieszkiwać w obszarze, w którym projekt jest złożony - wyjaśniaJustyna Piwko z CKS.

Kolejną zmianą jest to, że realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało minimum 30 osób. Dodatkowo na etapie dyskusji o zgłoszonych projektach pomysłodawcy będą mieli możliwość wprowadzania do nich zmian wspólnie z pracownikami urzędu.

Niezmiennie jest projekty można zgłaszać poprzez internet lub w formie papierowej. Formularze są do pobrania w urzędach dzielnic, należy je składać osobiście albo listownie z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2019".

Harmonogram i regulamin V edycji budżetu partycypacyjnego znajduje się na stronie budżetu partycypacyjnego.

kk/b