Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

65 milionów złotych do Waszej dyspozycji

Warszawa

Facebook.com / Budzet Partycypacyjny WarszawaRusza IV edycja budżetu partycypacyjnego

Rusza kolejna - już piąta - edycja budżetu partycypacyjnego. W czterech poprzednich wydano łącznie prawie 200 milionów złotych - teraz do podziału jest prawie 65 milionów.

Od 2014 roku mieszkańcy Warszawy mają bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób wydawane są środki z budżetu. Każdy może zgłosić swój pomysł. Nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, ławki, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych powstają tam, gdzie wskazują ich mieszkańcy.

Realizowane są także inne projekty: warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy. "Kolejne edycje budżetu partycypacyjnego pokazują, że mieszkańcy chętnie angażują się w życie miasta. Efekty widać w całej Warszawie" - ocenia ratusz.

Zespół w każdej dzielnicy

We wszystkich dzielnicach będą działać zespoły do spraw budżetu partycypacyjnego. Łącznie będzie nad nim pracować ponad trzysta osób.

Zespoły przygotowują rekomendacje dotyczące obszarów, na których będą realizowane pomysły mieszkańców oraz kwot, jakie zostaną na to przeznaczone. Należy do nich także opracowanie zasad dostępności, które będą musiały spełniać zgłaszane pomysły. Mają być znane do końca listopada.

W skład zespołów wchodzili będą mieszkańcy, których może być nawet sześciu, poza tym przedstawiciele organizacji pozarządowych (do 5), radni dzielnicy (po jednym z każdego klubu i jeden niezależny) oraz do pięciu radnych osiedlowych, od czterech do pięciu urzędników, a także przedstawiciel młodzieżowej rady dzielnicy oraz przedstawiciel dzielnicowej rady seniorów.

Co nowego w piątej edycji?

Tegoroczna edycja będzie się różniła do poprzednich.

Po pierwsze, odbędą się spotkania otwarcia - jeszcze przed rozpoczęciem zgłaszania pomysłów. Zostaną na nich wyjaśnione zasady budżetu oraz przedstawione plany inwestycyjne dzielnic na najbliższe lata. Spotkania zostaną przeprowadzone 30 listopada.

W tej edycji warszawiacy będą mogli zgłaszać pomysły na przyjaznych, papierowych formularzach. Zarówno formularze, jak i karty do głosowania, będą zawierały instrukcje oraz podpowiedzi dotyczące wypełniania poszczególnych pól.

Zmienią się także zasady popierania pomysłów. Nadal trzeba będzie uzbierać trzydzieści podpisów na liście poparcia, ale teraz przynajmniej piętnaście spośród podpisów musi należeć do mieszkańców konkretnej dzielnicy.

Projektodawca może wyznaczyć osobę, z którą uzgadniane będą wszystkie kwestie dotyczące zgłoszonego projektu.

Poszerzona została także współpraca projektodawców z urzędnikami. Teraz już na etapie dyskusji o koncepcjach projektodawcy będą mogli wprowadzać zmiany w zgłoszonych pomysłach razem z urzędnikiem odpowiedzialnym za weryfikację projektu.

Pojawiło się również dodatkowe kryterium wyboru projektów. Teraz wymagane jest uzyskanie co najmniej trzydziestu głosów.

Urząd Miasta przedstawił także szczegółowy podział kwot, które zostaną przeznaczone na realizację pomysłów w poszczególnych dzielnicach.

Start piątej edycji budżetu partycypacyjnego
Urząd miasta Warszawy

Harmonogram piątej edycji

Spotkania otwarcia odbędą się już 30 listopada, na ogłoszenie wyników trzeba będzie poczekać do lipca. A jak dokładnie będzie przebiegała piąta edycja budżetu partycypacyjnego? Przedstawiamy harmonogram.

Spotkania otwarcia: 30 listopada 2017.

Zgłaszanie pomysłów: od 1 grudnia 2017 do 22 stycznia 2018.

Weryfikacja zgłoszonych projektów: od 23 stycznia do 8 maja 2018.

Dyskusje o pomysłach: od 26 lutego do 18 marca 2018.

Odwołania i ponowna weryfikacja: od 8 maja do 25 maja 2018.

Głosowanie na pomysły: od 15 czerwca do 30 czerwca 2018.

Ogłoszenie wyników głosowania: do 13 lipca 2018.

Zobacz też zwycięskie projekty poprzednich edycji budżetu partycypacyjnego.

Plac zabaw dla dorosłychArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

mp/r