"63 działania na 63 dni powstania". Po 1500 zł na lokalne projekty

Warszawa

archium tvn24Chcesz coś zmienić w stolicy? Możesz dostać na to pieniądze

Każdy mieszkaniec stolicy, który chce zrobić coś dla swojej lokalnej społeczności, może wystąpić o 1,5 tys. zł dofinansowania na swój projekt. Rusza konkurs "63 działania na 63 dni powstania" zorganizowany przez miasto z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Hasło konkursu nawiązuje do 63 dni Powstania Warszawskiego i zachęca mieszkańców Warszawy do wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności i infrastruktury. Akcja skierowana jest do każdego, kto chce zrobić coś dla swojego otoczenia, np. postawić nowe ławki na osiedlu lub zorganizować osiedlowy pokaz filmów.

Działanie musi być zorganizowane z myślą o najbliższym otoczeniu - sąsiadach, osiedlu, podwórku, bloku, itp. i zostać zrealizowane od 1 sierpnia do 2 października br. Dofinansowanych zostanie maksymalnie 63 inicjatyw - poinformował ratusz.

Dla wszystkich mieszkańców Warszawy

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić wniosek dostępny m.in. na stronie internetowej www.powstanie44.um.warszawa.pl i następnie przesłać go na adres e-mail: 63dzialania@gmail.com.

Program adresowany jest do wszystkich mieszkańców Warszawy, w tym do członków organizacji pozarządowych. Decyzja o dofinansowaniu działania zostanie przesłana na adres poczty elektronicznej podany we wniosku. Wniosek, który został odrzucony, może być ponownie złożony, o ile zostanie poprawiony stosownie do uzasadnienia odrzucenia.

Fundatorem grantu jest miasto stołeczne Warszawa, a organizatorem Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Operatorem grantu jest Okręg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerskie.

Podstawą przekazania dofinansowania jest podpisanie umowy przez inicjatora akcji z operatorem.

63 działania na 63 dni powstania

Nazwa konkursu - 63 działania na 63 dni powstania - przypomina o 63 dniach walki powstańców warszawskich. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W ubiegły piątek prezydent stolicy zaprezentowała wyniki głosowania nad budżetem obywatelskim. Spośród zgłoszonych przez warszawiaków 2200 projektów zrealizowanych będzie 336. Mieszkańcy zagłosowali m.in. na wybieg dla misiów, internet i wieże dla jerzyków:

Prezydent o budżecie
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa , fot. PAP

PAP/ jsy