61 ulic do ewidencji zabytków. "Kocie łby" będą chronione

Warszawa

UMRybna z zachowanym rynsztokiem

61 ulic zostało wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. To drogi wyłożone tzw. kocimi łbami, które mają wartość historyczną.

Jak poinformował Michał Krasucki z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, 61 ulic zostało dopisanych do gminnej ewidencji w poniedziałek.

"Niektóre z nich, wykończone są nawierzchnią z otoczaków (tzw. kocie łby), inne kostka bazaltową, jeszcze inne cegłą klinkierową" - podaje były stołeczny konserwator.

"Nierzadko, prócz samej nawierzchni, w układzie ulicy są historyczne krawężniki, czy torowiska tramwajowe. To kolejne "bruki", które w ten sposób chcemy poddać ochronie" - tłumaczy.

Krasucki zastrzega, że ujęcie w gminnej ewidencji nie oznacza, że ulicy nie będzie można modernizować, np. dostosować do ruchu rowerowego, albo osób niepełnosprawnych. Tylko to, że "wszystkie prace będą musiały uwzględniać wartość tych zabytkowych elementów, które tworzą historyczny wyraz ulicy i podlegać uzgodnieniom konserwatorskim".

Do ewidencji wpisano ulice Waldorffa, Poetów, Wiklinową, Humanistów, Księżycowa, Okrężną, Tyniecką, Wolicką, Głuchą, Kamionkowską, Wileńską, Smolną, Warecką, Ordynacką, Biedronki, czy Gałczyńskiego. Pełna lista znajduje się tutaj.

Inicjatorem akcji był Portal Warszawski. W styczniu Michał Krasucki apelował o zgłaszanie mu adresów, gdzie można znaleźć historyczne bruki.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl decyzją wojewody Zdzisława Sipiery kompetencje stołecznego konserwatora przejął konserwator wojewódzki:

kz/b

"Znika największy w Polsce samorządowy konserwator zabytków" tvn
wideo 2/4