600 tysięcy złotych kar dla firm odśnieżających

Najnowsze

tvnwarszawa.plKary dla firm odśnieżających

- W sumie 600 tys. zł kar nałożył Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie na firmy, z którymi podpisał umowy na od

śnieżanie ulic i chodników - poinformowała w piątek Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. Kary dotyczą uchybień w odśnieżaniu zleconym przez ZOM zewnętrznym firmom. W Warszawie sześć spółek odśnieża ulice, a siedem tereny, z których korzystają piesi. Jak poinformowała rzeczniczka, uchybienia dotyczyły między innymi nieoczyszczenia ze śniegu części miejsc parkingowych czy chodników.

Wydali już 52 mln zł

- Na odśnieżanie w sezonie zimowym, który rozpoczął się 15 października i potrwa do 14 kwietnia, ZOM wydał dotąd ok. 52 mln zł – powiedziała Fryczyńska

Na oczyszczanie ulic i przejść dla pieszych w tegorocznym budżecie przewidziano 72 mln zł. W sezonie 2011/2012 w sumie na odśnieżanie kosztowało 45,3 mln złotych, w sezonie 2010/2011 – 90 mln złotych, a w sezonie 2009/2010 – 110 mln złotych.

Za te ulice odpowiada ZOM

ZOM odpowiada za odśnieżanie 40 procent warszawskich ulic, czyli tych, po których jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej. Ponadto dba o czystość 1,2 mln metrów kwadratowych terenu dla pieszych - m.in. przejść do stacji metra, kładek, przejść dla pieszych na głównych skrzyżowaniach.

Warszawskie ulice są posypywane solą (chlorkiem sodu), natomiast gdy temperatura spadnie poniżej minus 5 stopni, dodaje się do niej chlorek wapnia.

- Wykonawcy, z którymi ZOM podpisuje umowy na odśnieżanie, są zobowiązani do utrzymywania bieżących zapasów: soli na 10 akcji, chlorku wapnia na 5 akcji – powiedziała rzeczniczka.

Tak pracuje pługosolarka TVN24

PAP//su/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl