Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

600 niewybuchów na drodze metra

Warszawa

TVN24 , Rafał Guz / PAPZnaleziska na terenie budowy metra

W czasie dwóch lat prac budowniczowie metra w stolicy natknęli się na około 600 różnych niewybuchów. Jednym z największych był ogromny pocisk, który we wtorek znaleziono na placu Powstańców Warszawy.

- Częstotliwość znajdowania niewybuchów jest dość wysoka – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje II linię metra.

3 tysiące ewakuowanych

Najnowszym był ok. 1,5 tony pocisk o średnicy 55 cm, który wykopano na placu Powstańców Warszawy. Żeby bezpiecznie wywieźć niewybuch z placu budowy, służby musiał ewakuować z pobliskich budynków ok. 3 tysięcy osób, a przez kilka godzin przejazd i przejście w okolicy było niemożliwe.

- Podobne znalezisko mieliśmy przy ul. Świętokrzyskiej, w okolicach Zielnej, przy przebudowie kanalizacji - zaznacza Witczyński. I dodaje, że pracownicy konsorcjum są szkoleni, by na takie przypadki być wyczulonym. - Nie odkopują podejrzanych przedmiotów, tylko informują kierownika budowy, a ten wzywa policję i okazuje się wtedy, czy trzeba wezwać saperów - przekonuje rzecznik.

Coraz mniej znalezisk

Zdaniem rzecznika, ciężko wcześniej przewidzieć podobne znaleziska. - Nie dobrej metody. Da się np. wykryć metal, ale bardzo ciężko odróżnić, czy jest to metalowy pocisk, czy - na przykład - rura - tłumaczy Witczyński.

Wykonawcy II linii podziemnej kolejki przekonują, że teraz można spodziewać się coraz mniej znalezisk. – Najtrudniejsze odcinki za nami. Wykonujemy ostatnie prace, jeżeli chodzi o wykopy – twierdzi Witczyński.

Czytaj też: W stolicy saperzy pracują niemal codziennie

ran/mz