Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

600 niewybuchów na drodze metra

Warszawa

TVN24 , Rafał Guz / PAPZnaleziska na terenie budowy metra

W czasie dwóch lat prac budowniczowie metra w stolicy natknęli się na około 600 różnych niewybuchów. Jednym z największych był ogromny pocisk, który we wtorek znaleziono na placu Powstańców Warszawy.

- Częstotliwość znajdowania niewybuchów jest dość wysoka – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje II linię metra.

3 tysiące ewakuowanych

Najnowszym był ok. 1,5 tony pocisk o średnicy 55 cm, który wykopano na placu Powstańców Warszawy. Żeby bezpiecznie wywieźć niewybuch z placu budowy, służby musiał ewakuować z pobliskich budynków ok. 3 tysięcy osób, a przez kilka godzin przejazd i przejście w okolicy było niemożliwe.

- Podobne znalezisko mieliśmy przy ul. Świętokrzyskiej, w okolicach Zielnej, przy przebudowie kanalizacji - zaznacza Witczyński. I dodaje, że pracownicy konsorcjum są szkoleni, by na takie przypadki być wyczulonym. - Nie odkopują podejrzanych przedmiotów, tylko informują kierownika budowy, a ten wzywa policję i okazuje się wtedy, czy trzeba wezwać saperów - przekonuje rzecznik.

Coraz mniej znalezisk

Zdaniem rzecznika, ciężko wcześniej przewidzieć podobne znaleziska. - Nie dobrej metody. Da się np. wykryć metal, ale bardzo ciężko odróżnić, czy jest to metalowy pocisk, czy - na przykład - rura - tłumaczy Witczyński.

Wykonawcy II linii podziemnej kolejki przekonują, że teraz można spodziewać się coraz mniej znalezisk. – Najtrudniejsze odcinki za nami. Wykonujemy ostatnie prace, jeżeli chodzi o wykopy – twierdzi Witczyński.

Czytaj też: W stolicy saperzy pracują niemal codziennie

ran/mz