Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

6 rund pytań, 45 sekund na odpowiedź. Sztaby dogadały się w sprawie debaty

Najnowsze

Spotkanie sztabów w sprawie debatyTVN24
wideo 2/4

Sztaby kandydatów na prezydenta Warszawy porozumiały się w sprawie debaty telewizyjnej. Odbędzie się w piątek 12 października, o godzinie 20.30. Wszyscy kandydaci mają odpowiadać na te same pytania.

We wtorek odbyło się kolejne spotkanie sztabów wyborczych dotyczące organizacji debaty kandydatów na prezydenta Warszawy. Z inicjatywą przeprowadzenia debaty z udziałem wszystkich 14 kandydatów na włodarza stolicy kilkanaście dni temu wystąpił Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska).

Sześć rund pytań

Po spotkaniu Sebastian Kaleta reprezentujący sztab kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego powiedział PAP, że "wszystkie sztaby zgodziły się na proponowane od kilku dni warunki". Wyjaśnił, że debata ma się odbyć 12 października, o godzinie 20.30, w kształcie zaproponowanym przez telewizje TVP, TVN i Polsat.

Kaleta poinformował, że producentem sygnału ma być TVP, a pozostali nadawcy będą transmitować debatę. Wyjaśnił, że kandydaci będą odpowiadać na te same pytania w cyklu sześciu rund. Na odpowiedź będzie 45 sekund plus 30 sekund na ripostę. Mają być też krótkie wystąpienia poszczególnych kandydatów.

Kaleta zaznaczył, że po dwa pytania do kandydatów przygotują redakcje TVP, TVN i Polsatu.

Bez publiczności

Szef warszawskiego sztabu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski (PO) powiedział PAP, że spisane we wtorek warunki organizacji debaty kandydatów na prezydenta zwiększają prawdopodobieństwo, że debata zostanie przeprowadzona uczciwie i rzetelnie.

- Dziś zostało wydane wspólne oświadczenie wszystkich komitetów wyborczych, którego załącznikiem są warunki brzegowe debaty warszawskiej, zaplanowanej na 12 października na godzinę 20.30 na Woronicza - powiedział Szostakowski.

Przekazał, podobnie jak Kaleta, że debatę przeprowadzą trzy telewizje: TVP, Polsat i TVN, choć realizatorem będzie telewizja publiczna. - Pytania będą zadawali reprezentanci wszystkich trzech telewizji. Każdy kandydat odpowie na sześć pytań, czas na odpowiedź na jedno pytanie wyniesie 45 sekund. 30 sekund będzie miał dodatkowo na swobodną wypowiedź - powiedział szef sztabu Koalicji Obywatelskiej.

Debata odbędzie się bez udziału publiczności.

Szostakowski powtórzył wielokrotnie wyrażaną już wcześniej opinię na temat braku rzetelności i obiektywizmu Telewizji Polskiej. - TVP nie gwarantuje rzetelności przeprowadzenia debaty, ponieważ zaangażowała się w kampanię wyborczą PiS i Patryka Jakiego. Wolelibyśmy, żeby produkują debaty zajął się TVN lub Polsat, ale te warunki są dla nas do przyjęcia - zaznaczył polityk PO.

14 kandydatów

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura, jeśli będzie potrzebna - 4 listopada.

W najbliższych wyborach o prezydenturę Warszawy zawalczą (w kolejności alfabetycznej): burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków, Jan Potocki z II Rzeczpospolitej, kandydat SLD Andrzej Rozenek, rzecznik PSL Jakub Stefaniak, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), Paweł Tanajno (Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujmy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+), poseł PO Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Według wstępnych ustaleń sztabów poszczególnych kandydatów, debaty wyborcze miały być dwie - kandydatów na prezydenta Warszawy i dodatkowo - jedna - kandydatów na radnych. Sztaby zaznaczyły jednak, że ostateczny głos będzie należał do organizatorów debat, czyli mediów.

PAP/kw/pm