6. rocznica śmierci papieża. Sześciolatki zbudują most

Warszawa

| Imagofot

Na obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II zostali zaproszeni sześciolatkowie i ich rodzice, którzy zbudują na pl. Piłsudskiego most symbolizujący ich więź pokoleniową - informuje Polska Agencja Prasowa.

Tegoroczne obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego w dniach 1-2 kwietnia będą przebiegały pod hasłem: "Most. Każdy mały jest wielki". Dlaczego akurat takim? Jak przypomniał dyrektor Centrum Myśli JP2 Piotr Dardziński jednym z tytułów papieża było "Pontifex Maximus" ("Budowniczy Mostów"), czyli budujący mosty, łączący.

Dodał, że organizatorzy rocznicy chcieliby - w sposób symboliczny i wpisujący się w to hasło - połączyć tych, którzy urodzili się w 2005 roku, czyli dzisiejszych sześciolatków z tymi, którzy najprawdopodobniej przychodzili na świat w roku 1978 (rok wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża) - rodziców, wychowanych z Janem Pawłem II i ich dzieci, które nie miały szans na poznanie papieża Polaka.

Był po prostu "Lolkiem"

- W ten sposób zbuduje się między nimi ten najistotniejszy most, jakim jest więź. Ta więź, która będzie oparta na tym - co było piękne w Janie Pawle II - na ambicji budowania wielkich przedsięwzięć - powiedział Dardziński.

Dodał, że most ma im też przypomnieć, że Karol Wojtyła - człowiek, który kojarzy się z kimś wielkim, bo papież to poważna funkcja - był kiedyś zwykłym chłopakiem, był po prostu "Lolkiem", który biegał po boisku, Rynku Wadowickim i z pewnością miał też swoje słabości.

Zbudują prawdziwy most

Na rocznicę śmierci papieża zostały zaproszone szkoły, w których są sześciolatki. Do placówek tych został dostarczony pakiet edukacyjny, w którym znajdują się gry i zabawy, a także różne zadania do rozwiązania. Dzieci uczą się przy okazji kim był "Lolek", są zachęcani do stawiania pytań na jego temat rodzicom.

Dzisiaj dzieci z 60 szkół (ok. 2 tys. maluchów) przyjadą na pl. Piłsudskiego, gdzie zbudują most z paczek, które przyniosą - prawdziwy, realny most, na który będzie można wejść. 2 kwietnia organizatorzy rocznicy zapraszają na pl. Piłsudskiego wszystkie dzieci, które mają sześć lat. Wraz ze swoimi bliskimi będą mogły zbudować jeszcze jeden most, a także odwiedzić namiot, który obrazować będzie szkołę "Lolka" i jego dom.

Wieczorem 2 kwietnia o godz. 21.37 przed Krzyżem Papieskim na pl. Piłsudskiego odbędzie się krótkie czuwanie modlitewne.

Wydarzenia też w niedzielę

Z kolei w niedzielę warszawiacy będą mogli zobaczyć na placu objazdowe muzeum prosto z Krakowa, a w nim pamiątki związane z papieżem. O godz. 20 w archikatedrze św. Jana posłuchamy koncertu "Pokolenia JP2". Chór Centrum Myśli Jana Pawła II zaśpiewa współczesne utwory.