Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

6 razy dziennie, co 40 minut. W sobotę wraca konny omnibus

Warszawa

ZTMOmnibus konny

Już od najbliższego weekendu Stare Miasto zwiedzać będzie można z pokładu konnego omnibusa.

Omnibus będzie kursował od najbliższej soboty, w każdy wakacyjny weekend. Jednorazowo zabrać może 16 pasażerów, którzy będą mogli posłuchać przewodnika mówiącego w języku polskim, angielskim i niemieckim.

6 kursów dziennie

Liczba kursów będzie zależeć od pogody. Maksymalnie będzie ich 6, co 40 minut. Trasa zaczyna się pod Kolumną Zygmunta, a pojazd staje przy Barbakanie, na Rynku Nowego Miasta i placu Krasińskich. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie ZTM.

Pamiątkowe bilety można kupić w omnibusie. Dzieci do 6 lat przejadą bezpłatnie, pod warunkiem że usiądą na kolanach rodziców. Młodzież do 18 lat oraz posiadacze Karty Warszawiaka mogą kupić bilet ulgowy za 5 złotych, natomiast normalny kosztuje 10 złotych.

4 km/h to szybko?

Pierwszym środkiem komunikacji publicznej w Warszawie były właśnie omnibusy. Pojawiały się w 1822 roku z okazji większych uroczystości lub niedzielnych przejazdów na Bielany, do Królikarni, na Marymont i do Wilanowa. Prędkość - około 4 km/h - nie była oszałamiająca, ale pojazdy i tak ułatwiały komunikację.

W 1866 roku zostały uruchomione tramwaje konne. Choć zyskiwały coraz większą popularność, nie docierały wszędzie tam, gdzie mogły dotrzeć omnibusy. Stąd te ostatnie nadal były intensywnie eksploatowane. Na początku XX wieku kursowało ich aż 128.

Od 1908 roku ich miejsce stopniowo zajmowały tramwaje elektryczne.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na rejsArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

jr/r/jb