Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

6 mln zł dotacji na Świątynię Opatrzności. Śledztwo umorzone

Warszawa

swiatynia.plŚwiątynia Opatrzności Bożej

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

O takiej decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Przedsięwzięcie kulturalne

Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury przez przyznanie dotacji rzekomemu podmiotowi nieuprawnionemu, czyli archidiecezji warszawskiej. Minister działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia - uznała prokuratura.

Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski.

Nowak przyznał, że faktury wystawiała archidiecezja - co wynika z faktu, że to ona jest generalnym inwestorem całości. Dodał, że na fakturach widniało wyraźnie, że chodzi o część muzealną.

Decyzja jest nieprawomocna

6 mln złotych dotacji

Śledztwo wszczęto w lutym. Media informowały wtedy, że ministerstwo kultury przyznało dotację 6 mln zł na budowę ekspozycji głównej w muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

SLD złożył wtedy zawiadomienie do prokuratora generalnego. Zbadania sprawy przez prokuraturę chciał także Twój Ruch. Zdrojewski zaprzeczał wówczas, by dotacja była sprzeczna z prawem. Prokuratura dostała w sumie kilka doniesień, w których domagano się zbadania łącznej kwoty 44 mln zł dotacji: 30 mln zł w 2008 r.; 4 mln zł - w 2012; 4 mln zł - w 2013 i 6 mln zł w tym roku.

Autorzy doniesień powoływali się m.in. na ustalenia NIK. Kontrola wytknęła resortowi kultury, że rozporządzenie ministra z 2005 r. o zasadach udzielania dotacji "nie przewiduje dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne".

Wysoka na 30 metrów, przetrwa 700 lat. Zobacz film o kopule świątyni:

Kard. Nycz: została zakończona budowa kopuły Świątyni Opatrzności Bożej
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP/bf/ran