5200 rowerów w gotowości. Odliczamy dni do startu Veturilo

Najnowsze

ZDMRusza nowy sezon Veturilo

Śrubki dokręcone, koła dopompowane, ramy wyczyszczone. Przygotowania do siódmego sezonu Veturilo są na ostatniej prostej. Wielki start 1 marca. Na użytkowników czeka ponad 5200 rowerów.

Główna zmiana, która czeka na użytkowników w tym sezonie, to nowe stacje. - Do 355, które funkcjonowały w ubiegłym roku, na przełomie marca i kwietnia dojdzie jedenaście sponsorowanych przez jeden z koncernów paliwowych - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

11 nowych stacji

Wspomniany koncern to PKN Orlen - o jego współpracy z Nextbike pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Dzięki niej w stolicy przybędzie 11 stacji, w tym 10 zwykłych i jedna z rowerami elektrycznymi (na Bielańskiej). "To pierwsza rozbudowa uruchomionego w sierpniu podsystemu jednośladów elektrycznych" - zwracają uwagę pracownicy ZDM.

Sezon rozpocznie się w czwartek 1 marca i potrwa do końca listopada. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji w sumie 5200 rowerów, w tym 60 rowerków dziecięcych, 45 tandemów i 110 rowerów elektrycznych.

- Cały czas pracujemy nad pozyskaniem nowych sponsorów. W tym roku już 38 stacji Veturilo będzie funkcjonowało dzięki prywatnemu biznesowi. Powstały też nowe stacje z inicjatywy i środków samych dzielnic: Bemowa, Włoch i Wilanowa - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. - Na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, a warszawscy rowerzyści mogą się jeszcze spodziewać dobrych informacji w tym roku - zapowiada.

Kto może korzystać z rowerów?

Z rowerów Veturilo może korzystać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończone 18 lat albo 13. W tym drugim przypadku konieczna jest jednak odpowiednia zgoda rodzica lub opiekuna.

"Zarejestrować można się przesz terminal, aplikację, infolinię lub stronę internetową. Konto będzie aktywne po jego zasileniu kwotą 10 złotych. Pobierane z niej będą opłaty za wypożyczenia, niewykorzystana kwota zwracana jest użytkownikowi po usunięciu konta" - wyjaśniają urzędnicy z ZDM i przypominają, że pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne,

Ponad 13 milionów wypożyczeń

Veturilo po raz pierwszy wystartowało w sierpniu 2012 roku. W ubiegłym sezonie rowery były wypożyczane 5 136 388 razy, a do grona użytkowników dołączyło 164 tysiące osób. Łącznie przez minione pięć lat miejskie rowery wypożyczano 13 055 944 razy, a w systemie jest już 610 tys. użytkowników.

Zobacz najpopularniejsze trasy i stacje Veturilo w poprzednim sezonie:

Najpopularniejsze stacje VeturiloMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kw/r