"5000 zł mandatu dodaje rozumu"

Warszawa

| Dmitry Rozhkov/CC BY SA 3.0fot

1000 złotych i 11 punktów karnych - tyle zarobiła kobieta, którą w poniedziałek na ul. Modlińskiej zatrzymała policja. Powód? Wyjątkowo niebezpieczna jazda. - Co to jest 1000 zł kary raz na rok dla kogoś, kto zarabia 20 000 zł miesięcznie - komentują internauci tvnwarszawa.pl i proponują podwyższyć mandaty. - Ustawodawco włącz myślenie! - pisze na naszym forum bono.

Dyskusję na temat sposobu skutecznego karania kierowców wywołała poniedziałkowa akcja policji przeprowadzona na ul. Modlińskiej. Funkcjonariusze drogówki prowadzili wzmożone kontrole prędkości. Rekordzistka za wyjątkowo niebezpieczną jazdę dostała 1000 zł mandatu i 11 punktów karnych.

"Kara powinna być surowsza"

To za mało - uważają internauci tvnwarszawa.pl i proponują m.in.: podwyższyć mandaty.

"Kiedy wreszcie podniosą mandaty tak jak w Czechach? Od razu tam wszyscy nauczyli się jeździć szczególnie Polacy. 5000 zł na mandat dodaje od razu rozumu.100 zł za mandat to śmiech na sali minimum 1000 zł. Wszystkie mandaty x 10 !!! a od razu wszyscy nauczą się jeździć"- pisze Kierowca.

"Jak ktoś jedzie 127 tam gdzie wolno 60 to znaczy, że dozwoloną prędkość przekroczył o 67 km/godz. Za coś takiego powinien mandat wynosić minimum 2000 złotych"- dorzuca Marta.

Padają też propozycje, by wysokość mandatu uzależnić od wysokości zarobków.

"Ile lat zajmie nam jeszcze dojście do wniosku, który cywilizowany świat już od dawna zna. Jedynym sposobem na narzucenie zasad życia w społeczeństwie osobom bez zasad moralnych (piraci drogowi) jest karanie. A co to jest 1000 zł mandatu raz na rok dla kogoś, kto zarabia 20 000 zł miesięcznie" – apeluje bono.

Co na to policja?

Takie rozwiązanie stosowane jest np. w Finlandii i Szwajcarii, gdzie w styczniu 2010 roku jeden z kierowców został ukarany mandatem w wysokości 200 tys. euro.

Pomysł nie jest nowy, już w 2009 roku jeden z posłów proponował wprowadzenie takiego systemu w naszym kraju.

Policjanci nie chcą komentować propozycji podwyższenia kar za przekroczenie prędkości. - Nie jesteśmy stroną w tej sprawie, decyzja należy do MSWiA - ucinąją rozmowę.

Ostatnie zmiany w taryfikatorze weszły w życie kilka tygodni temu.

O sposobach poprawy bezpieczeństwa 10 marca będziecie mogli porozmawiać z policją na debacie w TVN Warszawa.

ec/par/mz