Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

500 wywiadów w każdej dzielnicy. Zbadają, jak się żyje warszawiakom

Warszawa

ZTMSprawdzą jak się żyje warszawiakom

Stołeczny ratusz szuka firmy, która przeprowadzi badanie dotyczące jakości życia mieszkańców warszawskich dzielnic. Ankieterzy mają przeprowadzić rozmowy z kilkoma tysiącami warszawiaków. Wyniki poznamy w przyszłym roku.

Przedmiotem przetargu ogłoszonego przez ratusz jest przeprowadzenie badania dotyczącego jakości życia w stolicy.

W jego ramach ankieterzy mają porozmawiać z 9 tysiącami warszawiaków. W każdej z 18 dzielnic ma zostać przeprowadzonych po 500 wywiadów.

Po rozmowach, firma która wygra przetarg, ma przygotować dla każdej dzielnicy osobny raport badawczy.

2 lata temu raczej lubiliśmy

Podobne badanie zostało zorganizowane dwa lata temu. W sumie zrealizowano wtedy 7200 wywiadów; po 400 w każdej z 18 dzielnic.

- Wyniki generalnie są bardzo dobre, odsetek mieszkańców pozytywnie oceniających poszczególne aspekty życia w dzielnicach waha się od pięćdziesięciu kilku do ok. 70 proc., więc generalnie mieszkańcy Warszawy są zadowoleni z życia i są zadowoleni z usług – powiedział wtedy Jarosław Joźwiak, wówczas dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w ratuszu, a obecnie wiceprezydent stolicy.

Badanie pokazało, że w większości warszawskich dzielnic najlepiej ocenianą usługą publiczną była komunikacja miejska. Pod tym względem najkorzystniej wypada Żoliborz; najsłabszą ocenę dostała Białołęka. Mieszkańcy pozytywnie oceniali też jakość publicznych szkół podstawowych i gimnazjów - najlepszą opinię miały te na Mokotowie, z kolei najgorsze zdanie o lokalnych usługach edukacyjnych mieli mieszkańcy Białołęki.

Do najsłabiej ocenianych usług w większości dzielnic Warszawy należały: służba zdrowia oraz działanie strażników miejskich. Najbardziej krytyczni, zarówno w ocenie funkcjonowania publicznych lecznic, jak i straży miejskiej byli mieszkańcy Białołęki. Najlepszą opinię o służbie zdrowia mieli mieszkańcy Wesołej. Głównym problem zgłaszanym w badaniu przez ankietowanych są trudności w dostępie do świadczeń.

Więcej niż ośmiu na 10 mieszkańców stolicy przyznało, że są zadowoleni z życia w Warszawie. Na podobnym poziomie oceniano życie w dzielnicy (83 proc. zadowolonych) oraz okolicę miejsca zamieszkania (80 proc. zadowolonych). Badanie ujawniło natomiast niską aktywność społeczną warszawiaków, co dotyczy wszystkich dzielnic. Najczęstszą formą zaangażowania jest uczestnictwo w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, jednak aktywność taką zadeklarowało jedynie ok. 20 proc. badanych.

Wyniki w marcu 2016

Jak wypadną wyniki badania, które będzie przeprowadzone teraz, dowiemy się dopiero w przyszłym roku. Termin zakończenia obu etapów projektu (rozmów i opracowania wyników) wyznaczono na 31 marca 2016 roku.

Warszawiacy potrafią się bawić.

Plażing po warszawsku
Katarzyna Śmierciak/ Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

jb/pap