500 plus w Warszawie. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek

Warszawa

TVN24Od 1 kwietnia rusza program Rodzina 500 plus

Rusza rządowy program Rodzina 500 plus. Od piątku mieszkańcy będą mogli składać wnioski o otrzymanie pieniędzy. Ratusz przygotował specjalny kreator dostępny w internecie, który ułatwi bezbłędne wypełnienie dokumentów. Wnioski można dostarczyć też osobiście, w blisko 700 punktach w całym mieście.

Aby ułatwić mieszkańcom ubieganie się o pieniądze, miejscy informatycy przygotowali specjalną stronę internetową z programem, który podpowiada, jak wypełnić dokumenty - Jest to pierwsze w Polsce tego typu narzędzie przygotowane do wypełniania wniosku w ramach programu Rodzina 500 plus - mówiła na czwartkowej konferencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Program "unika błędów"

- Kreator pozwala w bardziej przyjazny sposób wypełnić dane. Dzięki niemu rodzic nie musi wypełniać całego wniosku i "przechodzić" przez 11 stron formularza – podkreślił Tomasz Pactwa, dyrektor miejskiego biura pomocy i projektów społecznych.

- Program pozwoli też na wyeliminowanie większości formalnych błędów, takich jak np. podanie błędnego numeru pesel poprzez podświetlenie na czerwono pola z błędną daną. A brak błędów pozwoli na szybsze wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia – dodał.

Wnioski w szkołach i przedszkolach

Gotowy wniosek należy wydrukować i zanieść do jednego z punktów stacjonarnych. Te zlokalizowane są w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, ale też w niektórych szkołach, przedszkolach czy żłobkach. Łącznie miasto przygotowało blisko 700 takich lokalizacji, a ich szczegółowa lista jest dostępna na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl

Wnioski można wysłać również przez internet, za pośrednictwem programów przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, m.in. przez program Emp@tia.

Przypomnijmy, że rządowy program gwarantuje wypłaty 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. Wyjątkiem są rodziny najuboższe, w których dochód netto na jedną osobę nie przekracza 800 zł. Te otrzymają wsparcie już od pierwszego dziecka.

Gdzie sprawdzić czy 500 zł nam się należy?

Jeśli ktoś ma skomplikowaną sytuację rodzinną i nie jest pewien czy pieniądze mu się należą i ile powinien otrzymać, może skorzystać ze wsparcia urzędników. Specjalne punkty pomocowe zlokalizowane są w urzędach dzielnic właściwych dla naszego miejsca zamieszkania.

– Złożone wnioski będą rozpatrywać Wydziały Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędach Dzielnic. Mogą one prosić o poprawę, uzupełnienie dokumentów bądź wyjaśnienia. Zgodnie z ustawą, osoby otrzymają świadczenie w terminie do trzech miesięcy od złożenia wniosku – informują pracownicy ratusza.

Z danych GUSu wynika, że rządowe świadczenie otrzyma w Warszawie 150 tysięcy dzieci. Przy założeniu, że żadna z rodzin nie zrzeknie się pieniędzy. To oznacza, że w każdym miesiącu na wypłaty trzeba będzie przeznaczyć około 75 mln złotych. W skali całego roku koszty sięgać będą 900 mln.

Ze świadczenia skorzystać mogą zarówno mieszkańcy zameldowani w Warszawie, jak również ci, którzy jedynie tu zamieszkują. Wszystko zależy od miejsca złożenia wniosku, podobnie jak z rozliczaniem podatków dochodowych.

Sprawdziliśmy na co mieszkańcy Warszawy przeznaczą dodatkowe 500 zł:

Jak wydać 500 złotych na dziecko?
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

kw//ec