500 plus: odłożyć na studia, czy dać 100 tysięcy na 18-tkę?

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plJak wydać 500 złotych na dziecko?

Na zajęcia dodatkowe, ubrania, zabawki, jedzenie. Ci, którzy w ramach programu rządowego dostaną po 500 zł na dziecko przyznają, że dodatkowy zastrzyk gotówki przyda się w domowym budżecie. Są i tacy, którzy zamierzają wszystko oddać dziecku na... 18-te urodziny.

Zapytaliśmy warszawiaków, na co zamierzają wydać dodatkowe pieniądze, przyznane w ramach programu Rodzina 500 plus.

- Ubrania, jedzenie, zajęcia dodatkowe. Wszystko, czego potrzeba i na co brakuje - wylicza pani Joanna, matka dwójki dzieci.

- Obozy, kolonie, dodatkowe zajęcia. Pomysłów w rodzinie nie brakuje - dodaje pan Adrian, też ojciec dwójki dzieci.

Wtóruje mu pani Agnieszka, która podkreśla, że najważniejsze jest wykształcenie dzieciaków. Sama zainwestowałaby w naukę języków obcych. Ma czwórkę dzieci, co oznacza, że miesięcznie dostanie dodatkowe 1 500 zł wsparcia.

- To byłby potężny zastrzyk gotówki dla nas - nie ukrywa.

Jedna z pytanych przez nas mam powiedziała zaś, że pieniądze zamierza odkładać i... oddać dziecku na 18. urodziny. To będzie całkiem niezły prezent: 108 tysięcy złotych, nie licząc tego, co zgromadzone w banku pieniądze mogą w tym czasie zarobić.

CZYTAJ O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Na niezapłacone raty?

Niektórzy są sceptyczni, co do rządowego pomysłu. Nie wierzą, że dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone na zakupy dla dzieci.

- Nie sądzę, żeby te pieniądze były przeznaczone ściśle na dziecko. Może na inne rzeczy - np. zapłacenie zaległości kredytowych albo inne łatanie dziur w domowym budżecie - martwi się pani Dorota.

Niektórzy rozmówcy uważają też, że wprowadzenie programu wymaga kontroli ze strony państwa, w jaki sposób wydawane są przyznane środki. - Szkoda byłoby, gdyby wielodzietne rodziny zrobiły sobie z tego źródło dochodów i sposób na zarabianie. To zależne od sumienia rodziców - zaznacza pan Adrian.

Program nie przewiduje górnego progu dochodowego, co oznacza, że na tej formie pomocy skorzystają nie tylko najbardziej potrzebujący, ale i Ci dobrze sytuowani. To też wzbudza kontrowersje. - Nie wszyscy przecież potrzebują tych pieniędzy. To byłoby żenujące, gdyby większość osób, które przesiaduje tutaj, w ekskluzywnych restauracjach je pobierała - mówi Jarosław Jakimowicz, aktor, z którym rozmawialiśmy przy ul. Francuskiej na Saskiej Kępie.

Po 500 zł na drugie dziecko

Program Rodzina 500 plus to świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł brutto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł brutto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

O programie Rodzina 500 plus czytaj też na tvn24bis.pl

Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego
Shutterstock/ tvn24.pl

kś/r