50 tysięcy złotych za nuty. PiS chce odwołać burmistrza

Warszawa

fot

100 tysięcy złotych wydała w 2010 roku dzielnica Targówek na organizację koncertu Niny Nowak wraz z orkiestrą. Połowę tej kwoty pochłonęło przygotowanie nut dla orkiestry. Zdaniem radnych PiS, można było je wypożyczyć za darmo z Opery Kameralnej, albo skserować z Biblioteki Narodowej. Burmistrz Targówka nie ma sobie jednak nic do zarzucenia.

- To wielowątkowa sprawa. Wątpliwości budzi sposób podpisywania umów z artystką, jej wysokość, sposób rozliczenia, a także sam fakt zamawiania czegoś, co można skserować w bibliotece – mówi Agnieszka Kaczmarska, z klubu Prawo i Sprawiedliwość. - To skrajna niegospodarność - dodaje.

Po burzliwej sesji rady dzielnicy PiS złożył wniosek o odwołanie wiceburmistrza Sławomira Antonika, który podpisywał umowy.

Wniosek będzie głosowany na następnej sesji rady dzielnicy.

Rozpisali nuty

Pierwsze o sprawie napisało "Życie Warszawy". Z ustaleń dziennikarzy wynika, że koszt transkrypcji nut to na rynku kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Dzielnica za znalezienie starodruków i ich transkrypcje zapłaciła o wiele więcej - 47 tysięcy.

Radni PiS przekonują, że rozpisywanie nut na orkiestrę w ogóle nie była potrzebne. - Te same nuty znajdują się choćby w Bibliotece Narodowej. Można je skserować za 90 zł. "Echo w lesie" było też wystawiane w Operze Kameralnej i można było je wypożyczyć - przekonuje Agnieszka Kaczmarska.

„A kto ma to zrobić?"

Zapytaliśmy wiceburmistrza Antonika, czy to właśnie dzielnica powinna zajmować się sprowadzaniem i opracowywaniem nut kompozytora? – A jakie inne instytucje miałyby to robić? Dzięki temu, że wykonaliśmy transkrypcje, mamy materiał do robienia kolejnych koncertów - przekonuje burmistrz. Według niego dzielnica nie zapłaciła wygórowanej ceny ani za koncert, ani za transkrypcję.

fot

"Kompozytor z Targówka"

Józef Elsner był polskim kompozytorem przełomy XVIII i XIX wieku. Był też właścicielem ziem wchodzących w skład dzisiejszego Targówka. Stąd w Miejskim Systemie Informacji występuje rejon dzielnicy o nazwie Elsnerów, a dzielnica co roku organizuje koncerty przypominające repertuar kompozytora. Od kilku lat w śpiewa w nich Nina Nowak, jednak dopiero w 2010 roku dzielnica podpisała po raz pierwszy umowę bezpośrednio z jej impresariatem.

mjc/par