Najnowsze

50 pomysłów na pomnik Polaków ratujących Żydów

Najnowsze

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plPomnik ma powstać na placu Grzybowskim

Do piątku składać można było prace w konkursie na koncepcję pomnika Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Zwycięzcę poznamy 18 marca.

- Wpłynęło około 50 prac – mówi tvnwarszawa.pl Tomasz Pniewski, sekretarz konkursu. Jak czytamy w regulaminie, pomnik "ma upamiętniać udział Polaków w ratowaniu Żydów w czasie niemieckiej okupacji z uwzględnieniem działań Polskiego Państwa Podziemnego, oraz różnych form pomocy indywidualnej, w tym ze strony Kościoła katolickiego".

Znajdzie się na nim lista nazwisk Polaków, którzy za pomoc Żydom ponieśli największą ofiarę. Ostateczna ilość osób nie jest znana, ale szacuje się ją na 10 tyś.

Na placu i Bagno

Pomnik stanąć ma przy pl. Grzybowskim. Uczestnicy mogli swoim projektem objąć fragment placu przy krużgankach kościoła Wszystkich Świętych, arkady, oraz teren wzdłuż ogrodzenia kościoła od strony ulicy Bagno. Miejsce to zostało wskazane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Jury oceni prace według trzech kryteriów. Za ideę można maksymalnie 45 punktów. Tyle samo punktów przynieść może kategoria forma. Tu szczególnie pożądana jest "atrakcyjność formy plastycznej, sposób nawiązania do otoczenia i kontynuacji zabudowy, ukształtowanie przestrzeni publicznej, trwałość i odporność na eksploatację w wielkomiejskich warunkach". Pozostałe 10 pkt to kategoria "ekonomia".

Pół roku na projekt

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 70 tys. złotych i zostanie zaproszony do negocjacji na wykonanie projektu realizacyjnego pomnika. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał około 6 miesięcy na stworzenie ostatecznej wersji.

Wyniki konkursu poznamy 18 marca. Koszt realizacji projektu nie może przekroczyć 3 mln złotych.

JEST RÓWNIEŻ POMYSŁ, BY POMNIK POŚWIĘCONY POLAKOM, KTÓRZY RATOWALI ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ POWSTAŁ NA MURANOWIE:

Zygmunt Rolat w rozmowie z TVN24
Zygmunt Rolat w rozmowie z TVN24TVN24

wp/ran

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości