50 nowych solarisów już na ulicach

Warszawa

ZTMNowy solaris Arrivy

W czwartek na warszawskie ulice wyjechały 54 nowe, 12-metrowe autobusy. Należą do Arrivy, która tym samym debiutuje wśród firm transportowych pracujących na zlecenie miasta. Kontrakt podpisano na osiem lat.

Od 1 grudnia pasażerowie podróżujący po Warszawie komunikacją miejską spotkają na przystanku nowe pojazdy - 54 solarisy, w tym pięć o napędzie hybrydowym. Kursują na liniach: 103, 118, 153, 157, 176, 304, 326, 516.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że przewoźnikom, którzy świadczą usługi na jego rzecz stawia bardzo wysokie wymagania. Jakie?

"Wszystkie rozpoczynające dziś kursowanie autobusy są fabrycznie nowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków oraz systemy lokalizacyjne. Nowością jest biała czcionka na zewnętrznych wyświetlaczach elektronicznych. Dzięki większemu kontrastowi pomiędzy białą czcionką a czarnym tłem, numer linii i kierunek jazdy będą lepiej widoczne dla osób niedowidzących oraz w słoneczne dni – dla wszystkich pasażerów" - czytamy w komunikacie ZTM.

Kierowcy na etacie

Ponadto wszyscy kierowcy nowych autobusów muszą znać język polski przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym, czyli B1 (w przeszłości były kłopoty m.in. z pracownikami z Ukrainy, którzy nie władali polskim dostatecznie dobrze).

Kierowcy muszą także znać układ komunikacyjny oraz topografię Warszawy i okolic, przepisy porządkowe i taryfowe. Przewoźnik został zobowiązany do zatrudnienia kierowców na podstawie umowy o pracę na pełen etat.

Autobusy w zajezdni

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził także wymóg posiadania odpowiedniego zaplecza technicznego, czyli zajezdni, w której autobusy będą sprzątane i myte oraz będą przechodzić niezbędne przeglądy i naprawy.

W ramach obowiązującego kontraktu autobusy Arrivy będą kursowały w Warszawie do końca listopada 2024 roku.

Nowy przetarg

ZTM ogłosił również kolejny przetarg na obsługę linii. Przewoźnik, z którym zostanie podpisana umowa skieruje do ruchu 50 12-metrowych autobusów o najwyższym standardzie. Pierwsze wyjadą na ulice 1 września 2017 r. Umowa będzie obowiązywała do końca 2025 r. Oferty przetargowe zostaną otwarte 2 stycznia przyszłego roku.

Czytaj także: Balony, konfetti i "sto lat". Tak mieszkańcy Ursynowa witali... autobus

Tak mieszkańcy witali autobus
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

b