5 tysięcy kolejarzy ma zwalczyć opóźnienia

Warszawa

| PAP, abcnewsradioonline.comfot. TVN24

Utrudnienia w ruchu występowały między innymi na trasie Warszawa - Poznań. To skutek marznącego deszczu, który spowodował oblodzenie sieci energetycznych i trakcji kolejowych - podaje TVN24. PKP ściągnęło dodatkowych pracowników, uruchomiono dodatkowe lokomotywy. Mają pomagać w walce z awariami.

Opady marznącego deszczu, które od zachodu nadciągnęły nad Polskę, spowodowały oblodzenie trakcji kolejowych.

PKP PLK zapewnia, że w sobotę po południu sytuacja na większości tras kolejowych, oblodzonych po opadach marznącego deszczu, jest opanowana - podał PAP. Zakończono odkuwanie lodu z sieci trakcyjnej w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Dobiega końca udrażnianie wielkopolskiego odcinka linii Poznań-Warszawa.

Mobilizacja sił

Na torach pracowały pługi odśnieżające, zwłaszcza w rejonie Helu i Kościerzyny, gdzie na tory wiatr zawiewał śnieg.

Na trasy, na których występuje oblodzenie sieci, wyjeżdżają także - w miarę potrzeby - specjalnie przystosowane spalinowe lokomotywy, które strącają lód i przecierają szlak.

Do walki ze skutkami marznących opadów przystąpiło 5 tysięcy dodatkowych pracowników. PKP zmobilizowały dodatkowe lokomotywy do obsługi składów, które uległy awariom oraz do przecierania szlaków kolejowych podczas przerw w ruchu.

Na tych trasach było najgorzej:

Pociągi w regionie pomorskim miały 20-30 minut opóźnienia. Problemy wystąpiły na wielkopolskim odcinku linii Poznań - Warszawa, w rejonie Malborka na liniach w kierunku Gdańska i Elbląga, w rejonie Gniezna, na odcinku Nieszawa - Aleksandrów Kujawski.

Najtrudniejsza sytuacja była w sobotę ok. godziny 7.00, gdy przed Malborkiem pociąg "Kaszub" relacji Gdynia-Warszawa-Kraków utknął z powodu oblodzenia sieci trakcyjnej. Pociąg ruszył w dalsza trasę dopiero po dwóch godzinach.

Na Pomorze od strony Łodzi przyjeżdżają pociągi z opóźnieniem nawet dwugodzinnym - poinformował Leszek Lewiński, zastępca dyrektora ds. technicznych Zakładu Polskich Linii Kolejowych w Gdyni.

ant/tr ram/mz