5 deklaracji po wybuchu afery. Co z nich zostało?

Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
TVN24
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Biuro Gospodarki Nieruchomościami miało przestać istnieć – nadal działa. Specjalnej komisji w radzie miasta w sprawie reprywatyzacji nie udało się powołać. Nie wstrzymano także zwrotów nieruchomości. Miesiąc głośnej konferencji prezydent Warszawy sprawdzamy, ile zostało z jej deklaracji.

Afera reprywatyzacyjna związana ze zwrotem działki na placu Defilad wywołała burzę w warszawskim ratuszu. Aby ją uspokoić i wyjaśnić całą sprawę Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała pięć konkretnych decyzji.

Zwolnienie dyscyplinarne trzech urzędników BGN, likwidację całego Biura Gospodarki Nieruchomościami, powołanie specjalnej komisji w radzie miasta w celu wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej, przeprowadzenie niezależnego audytu i – dla wielu najważniejsze – wstrzymanie wydawania decyzji zwrotowych.

Zwolnienia i audyt

Z tych pięciu punktów jak na razie udało się zrealizować jedynie pierwszy. Swoje stanowiska w ratuszu stracili: dyrektor BGN Marcin Bajko, jego zastępca Jerzy Mrygoń i jeden z pracowników biura Krzysztof Śledziewski.

Jeśli chodzi o zapowiedź audytu, ratusz wciąż jest na etapie poszukiwania firmy, która go przeprowadzi. Ogłoszenie zostało zamieszczone na stronie ratusza 9 września, a dziś o 11.00 minął termin składania ofert. - Wpłynęło siedem propozycji - powiedział nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

- Teraz przeanalizujemy je pod kątem formalnym. Potem rozpoczniemy procedurę tzw. dialogu technicznego. Polega ona na tym, że rozmawiamy, dowiadujemy się o metodologię, o termin realizacji i koszty. Kiedy już będziemy mieli wszystkie te informacje, pozbieramy to w jeden dokument – specyfikację przetargową i ogłosimy właściwy przetarg – tłumaczy.

Audytor będzie miał za zadanie prześwietlić decyzje dotyczące reprywatyzacji wydawane na terenie dawnej gminy Centrum.

Co zatem z resztą obietnic?

BGN nie zniknie z dnia na dzień

Biuro Gospodarki Nieruchomościami nadal działa. Jak przekonywał nas tydzień temu Milczarczyk, nie da się go rozwiązać z dnia na dzień. - Należy podejść do sprawy systemowo, odpowiednio podzielić obowiązki i zdecydować, gdzie trafią poszczególne komórki biura – wyjaśniał. Na pytanie, kiedy w takim razie BGN ostatecznie przestanie działać, odpowiedział: niebawem. Po tygodniu od tej rozmowy "niebawem" pozostaje aktualne.

Nie udało się też powołać specjalnej komisji w radzie miasta. Po kilkugodzinnej burzliwej dyskusji na sesji nadzwyczajnej pomysłu tego nie wprowadzono nawet do porządku obrad. Nie poparli go radni Prawa i Sprawiedliwości, a część członków Platformy Obywatelskiej nie dotarła na głosowanie. Zabrakło trzech głosów i pomysł przepadł.

I choć w tym przypadku niepowodzenie formalnie nie obciążą Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo radni nie są jej podwładnymi, to dotychczas Platforma w Radzie Warszawy była karna i zdyscyplinowana w popieraniu jej pomysłów. Tym razem tak się nie stało i prezydent musi borykać się z zarzutami, że "nawet jej własna partia nie potrafi się zmobilizować w jej obronie", co chętnie podnosi opozycja.

Burzliwa sesja rady miasta
Burzliwa sesja rady miastaTVN24

"Reprywatyzacja nie jest wstrzymana"

Nie zrealizowano też ostatniej deklaracji. - Do czasu uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej wszystkie zwroty nieruchomości zostają wstrzymane – oświadczyła na konferencji w sierpniu prezydent. Dla wielu była to najważniejsza zapowiedź w jej wystąpienia. Mowa głównie o lokatorach kamienic objętych roszczeniami, którzy obawiają się, że mogą stracić dach nad głową.

Okazało się jednak, że jej nowy zastępca tak zdecydowany nie jest. Tydzień w wywiadzie radiowym temu Witold Pahl oświadczył, że obietnice pani prezydent były po prostu pochopne. – Reprywatyzacja nie jest wstrzymana – oświadczył w TOK FM. - Decyzje były wstrzymywane do wejścia w życie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, co miało miejsce w ostatnią sobotę – mówi nam Milczarczyk.

A co dalej? - Te decyzje zwrotowe, co do których nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, bo np. wynikają bezpośrednio z dziedziczenia spadku, a nie kupna roszczeń, będą wydawane. Natomiast te budzące wątpliwości są dogłębniej sprawdzane. Całkowity zwrot jest niemożliwy, bo nie ma do tego podstawy prawnej – tłumaczy nam dziś rzecznik ratusza.

I nie zanosi się, aby w najbliższym czasie była. Posłowie Platformy Obywatelskiej wprawdzie wnieśli do marszałka Sejmu stosowny projekt kompleksowej ustawy. Jednak rządzący państwem PiS do dziś oficjalnie się do niego nie odniósł.

Nowi wiceprezydenci

Warto też dodać, że zamiast złożonych pod koniec sierpnia deklaracji Hanna Gronkiewicz-Waltz wprowadziła inne zmiany, o których na początku nie było mowy.

W ramach "porządków" po aferze reprywatyzacyjnej zdymisjonowała dwóch swoich zastępców – Jarosława Jóźwiaka, który w miejskim ratuszu odpowiadał właśnie za reprywatyzację (choć nie za kontrowersyjny zwrot Chmielnej 70), a także Jacka Wojciechowicza. Ten drugi, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem stracił posadę za słaby wynik w realizowaniu inwestycji.

Ich miejsca zajęli wspomniany już Witold Pahl i Renata Kaznowska.

[object Object]
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

kw/b

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP