45 tramwajów Jazz Duo trafi do Warszawy

Warszawa

R.Motyl, UMRusza era Jazzu Duo

W stolicy pojawią się kolejne nowe tramwaje. Tym razem Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na zakup 45 niskopodłogowych wagonów dwukierunkowych z firmą PESA Bydgoszcz. Będą kosztować ponad 380 mln zł.

Tramwaje Jazz Duo będą całkowicie niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane. W porównaniu do Swinga ich podłoga będzie idealnie równa. Mniejsza masa pozwoli także na zmniejszenie nacisków koła na szynę.

Dostawa w 2014 r.

W każdym tramwaju znajdzie się monitoring obejmujący całe wnętrze części pasażerskiej, strefę wymiany pasażerów oraz strefę przed pojazdem. Nowe wagony będą także wyposażone w system zapowiedzi głosowych oraz monitory LCD dostosowane do wyświetlania reklam.

Tramwaje będą miały prawie 30 m długości. Dla wygody pasażerów odległość pomiędzy drzwiami a krawędzią peronu zostanie zmniejszona do 5 cm. Dwa pierwsze z zamówionych tramwajów zostaną dodatkowo dostosowane do potrzeb nauki jazdy.

O wyborze oferty w 60 procentach zdecydowała cena, pozostałe kryteria to rozwiązania poprawiające komfort jazdy pasażerów. Tramwaje Warszawskie zamówią również specjalistyczne wyposażenie i pakiet naprawczy. Gwarancja na naprawy powypadkowe ma być 5-letnia.

Rozpoczęcie dostaw planowane jest w lipcu 2014 roku. Po zakończeniu dostaw, średni wiek taboru tramwajowego w Warszawie będzie wynosić 15 lat.

lata//ec