400 zł na dziecko. Nowa propozycja ratusza

Warszawa

TVN24Prezydent zapowiedziała nowy program

W przyszłym roku rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości 400 zł miesięcznie. To nowa inicjatywa ratusza, którą muszą jeszcze zaakceptować radni. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na opłatę prywatnego żłobka.

- Wprowadzamy warszawski bon żłobkowy - ogłosiła we wtorek w Warszawskim Klubie dla Rodzin Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To kolejny dowód, że mądra polityka prorodzinna to dla mnie priorytet. Mam nadzieję, że ten projekt wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie, wpłynie na decyzję o posiadaniu dzieci - dodała.

Kto otrzyma 400 zł?

Bon oznacza comiesięczne wsparcie w wysokości 400 zł. Będą mogli zabiegać o nie rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy. Nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny, a ich dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku.

Bon żłobkowy będzie przyznawany na dziecko w wieku żłobkowym - od rozpoczęcia 13. miesiąca do ukończenia trzeciego roku życia.

"Pozwoli na stworzenie dzieciom opieki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. To rodzic będzie decydował, na jaką formę przeznaczy bon – na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna" – informuje ratusz.

Co ważne, otrzymując wsparcie, rodzice będą musieli zrezygnować z miejsca lub z ubiegania się o miejsce w żłobku publicznym lub dofinansowanym przez miasto.

Skorzysta 4 tys. rodzin

Projekt ma obowiązywać od 1 września 2017 roku. Jego szczegółowe zasady określi w uchwale rada miasta. Jak przekonywała prezydent, pierwsze rozmowy w tej sprawie już się rozpoczęły.

Stołeczna radna Aleksandra Gajewska (PO) powiedziała z kolei, że w przyszłym roku z bonu skorzystają cztery tysiące rodzin. Ratusz chce przeznaczyć na ten cel ponad 7 mln zł (tylko w 2017 roku).

Gajewska przyznała też, że na razie bon to koncepcja. - Musimy ogłosić ją wcześniej, żeby w ogóle zafunkcjonowała w świadomości rodziców i osób prowadzących żłobki prywatne, które mogą spodziewać się większego naboru w przyszłym roku - powiedziała.

Miasto informuje, że teraz zapewnia ponad 6,3 tys. miejsc dla najmłodszych warszawiaków, dwa razy więcej niż w 2006 roku. W Warszawie w ciągu dziesięciu lat powstało 26 żłobków, a do 2018 roku ma przybyć jeszcze 2,3 tys. miejsc, m.in. dzięki budowie kolejnych żłobków.

Na co przeznaczyć pieniądze z programu 500 plus? Zobacz odpowiedzi warszawiaków:

Jak wydać 500 złotych na dziecko?
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

PAP/kw/b