Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

400 zł na dziecko. Bon żłobkowy już od września

Warszawa

TVN 24Warszawski bon żłobkowy

Od 1 września zacznie obowiązywać bon żłobkowy w wysokości 400 zł. Będzie można przeznaczyć na opłatę prywatnego żłobka. Ale rodzice, którzy otrzymają bon, będą musieli zrezygnować ze starania się o miejsce w publicznej placówce.

Decyzja o przyjęciu programu zapadła na czwartkowej sesji rady miasta. Radni byli w tej sprawie jednomyślni.

Aleksandra Gajewska z PO powiedziała, że warszawski bon żłobkowy to 400 zł miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi. Rodzice - jak mówiła - zdecydują, na jaką formę opieki nad dzieckiem przeznaczy bon. - Może go przeznaczyć na żłobek, klub malucha lub dziennego opiekuna - wyjaśniła.

Dla 4,5 tysiąca dzieci

W 2017 roku na bon ma być przeznaczone 7 mln zł. Z programu, według szacunków urzędu miasta będzie mogło skorzystać 4,5 tys. dzieci.

Aby otrzymać bon, trzeba będzie zrezygnować z miejsca w publicznym żłobku lub z oczekiwania na to miejsce.

Bon będzie przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym, nie później jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy trzeci rok życia.

To finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny, a ich dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku lub chodzi do miejskiej placówki.

Prezydent Warszawy zapowiedziała bon żłobkowy w grudniu:

Prezydent zapowiedziała nowy programTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/b