40 zagadkowych zdjęć z Powstania. Pomóż zidentyfikować

Najnowsze


Muzeum Powstania Warszawskiego potrzebuje pomocy w identyfikacji ponad 40 wojennych zdjęć ze swoich zbiorów. Muzealnicy liczą, że uda się ustalić jakie miejsca i kogo sfotografowano.

Akcja rozpoczęła się w czwartek i potrwa do końca lipca. Na facebookowym profilu Muzeum Powstania Warszawskiego każdego dnia udostępniana będzie jedna z ponad 40 zagadkowych fotografii z muzealnych zbiorów. To druga odsłona przedsięwzięcia. Z opublikowanych w 2013 roku 51 nierozpoznanych zdjęć, internauci zidentyfikowali aż 48. Trzy nadal nierozpoznane trafią do tegorocznej puli.

- Może ktoś spojrzy na nie "świeżym okiem" i dostrzeże coś, czego nikt dotąd nie zauważył. Do końca lipca codziennie (wyłączając weekendy), publikowane będzie nowe zdjęcie, aby internauci mogli nas wesprzeć w trudnej pracy identyfikacyjnej. Każda ich sugestia będzie następnie weryfikowana przez naszych specjalistów z działu ikonografii – informuje Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotografie budzą wątpliwości

Zbiory MPW liczą ponad 32 tys. archiwalnych zdjęć. Każde z nich jest szczegółowo opracowywane. - Ustalamy, kto i kiedy je zrobił, określamy miejsce wykonania, a w niektórych przypadkach nawet tożsamość uwiecznionych osób. Jednak kilkadziesiąt fotografii wciąż budzi nasze wątpliwości – dodaje Kotonowicz.

Teraz muzealnicy liczą na wiedzę i zapał internautów, którym wcześniej udało się m.in. rozpoznać osoby nagrane przez operatorów powstańczych kronik filmowych.

- Identyfikacja archiwalnych zdjęć to naprawdę trudna i wymagająca praca. Aby osiągnąć w niej sukces, trzeba łączyć w sobie cechy historyka, socjologa i detektywa. Jedna cecha musi być jednak nadrzędna: miłość do Warszawy i zapał do pogłębiania wiedzy na jej temat. Jestem przekonany, że wśród tysięcy internautów, którzy dowiedzą się o naszej akcji, znajdzie się wielu spełniających te kryteria – stwierdził Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Propozycje identyfikacji należy wpisywać w komentarzach pod danym zdjęciem.

Zobacz fragment koncertu "Placówka 44" w Muzeum Powstania Warszawskiego:

skw/b

Koncert w Muzeum Powstania WarszawskiegoTVN24

Źródło zdjęcia głównego: MPW