Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  40 milionów złotych na koncie Orkiestry

  Najnowsze


  Ponad 40,2 mln zł zebrano w niedzielę, podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef fundacji Jurek Owsiak w poniedziałek na konferencji prasowej. W tym roku, WOŚP zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

  W poniedziałek zadeklarowana kwota zebrana podczas XX Finału wynosiła 40 mln 269 tys. 194 zł. Na koncie bankowym zaksięgowano już ponad 1,7 mln zł. Jednak - jak zaznaczył Owsiak - sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego, więc ostateczny bilans znany będzie dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni.

  Idą na rekord

  W zeszłym roku, w dniu Finału przed północą zadeklarowana kwota wynosiła - 37 mln zł, jednak ostateczny wynik wyniósł 47 mln 248 tys. 415 zł.

  Aukcje jeszcze trwają

  Tradycyjnie już w dniu Finału, przed północą odbywa się "Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców", podczas której sprzedawana są złote karty telefoniczne z limitowanej serii oraz złote serduszka, które powstają ze złota ofiarowanego przez darczyńców.

  W tym roku najdroższe złote serduszko zostało sprzedane za 127 777 zł, a złota karta telefoniczna - za 65 tys zł.

  Jeszcze przez kilka tygodni będą trwały aukcje charytatywne na rzecz WOŚP.

  Prezydencka wizyta

  Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną, odwiedził telewizyjny sztab orkiestry: - Zawsze po owocach poznaje się, czy pomysł był dobry czy nie. To był pomysł wspaniały. Przetrwał nie tylko 20 lat, ale nadal owocuje milionami zebranymi na różne polskie potrzeby. Skutkuje również poruszeniem milionów ludzkich serc – stwierdził.

  Bronisław i Anna Komorowscy dostali od szefa WOŚP Jurka Owsiaka pamiątkowe monety, wybite specjalnie z okazji jubileuszowego Finału przez Narodowy Bank Polski oraz zdjęcie, które zostało zrobione podczas wizyty przedstawicieli fundacji w Pałacu Prezydenckim. Na jednym egzemplarzu para prezydencka złożyła autografy - trafi on na licytację. Drugi egzemplarz Komorowscy dostali na pamiątkę.

  Tysiące wolontariuszy i licytacje

  W zbiórce WOŚP brało w tym roku udział 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą. Oprócz tradycyjnych zbiórek do puszek, pieniądze na zakup sprzętu medycznego są zbierane za pomocą aukcji internetowych, gdzie można wylicytować m.in.: kilkugodzinny pobyt w celi więziennej, dywan, po którym przeszedł Władimir Putin, zwiedzanie tajnego schronu, czapka kapitańska Tadeusza Wrony, porsche Adama Małysza.

  Na to pójdą pieniądze

  Zebrane pieniądze pozwolą na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP chce także kupić nowoczesne urządzenia dla ratowania życia noworodków, takie jak respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych.

  W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów USG i 116 aparatów RTG; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

  Najbezpieczniejszy finał w historii

  Owsiak poinformował, że według informacji przekazanych przez policję był to najbezpieczniejszy Finał w historii WOŚP. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną zbiórkę. "Po tych 20 latach WOŚP nie straciła zapału i rozpędu" - powiedział.

  Patronat nad XX Finałem WOŚP objęła para prezydencka.

  CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

  par/mz/ec