40 hektarów, 12 tysięcy zwierząt, 90 lat. Zoo obchodzi urodziny

Najnowsze

Przez nierozważne działania ludzi codziennie giną zwierzętaWarszawskie ZOO / YouTube
wideo 2/3

Miejski Ogród Zoologiczny ma swoje święto. Obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Z tej okazji zaprasza między innymi na miesiące tematyczne, poświęcone ginącym gatunkom oraz wystawy, zabawy edukacyjne i konkursy.

Ogród przy Ratuszowej na Pradze został otwarty 11 marca 1928 roku.

- Na przestrzeni tych 90 lat nasze zoo bardzo się zmieniło: wyglądem, powierzchnią i warunkami życia zwierząt - mówiła w czwartek na okolicznościowej konferencji prasowej dyrektor warszawskiego Biura Ochrony Środowiska Grażyna Sienkiewicz.

Podkreśliła, że "od początku istnienia ogród zoologiczny był nieodzowną częścią miasta i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz osoby wizytujące Warszawę".

Dodała, że najlepszym dowodem na rozwój ogrodu jest jego rosnąca popularność.

Dzień Misji

Dyrektor zoo Andrzej Kruszewicz zadeklarował, że zamierza wyjść z inicjatywą ustanowienia daty powstania warszawskiego ogrodu - 11 marca - Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych. Jego zdaniem, ustanowienie takiego święta "będzie dobrym pretekstem, by szerzyć przekaz, jak ważna jest rola ogrodów zoologicznych w zachowaniu bioróżnorodności".

- Staramy się uratować określone gatunki zwierząt, które są zagrożone wymarciem, lub bliskie wymarcia. Rola ogrodów zoologicznych na świecie będzie rosła, nad czym należy ubolewać, bo to oznacza, że z przyrodą będzie się działo coraz gorzej - mówił Kruszewicz.

Konkursy, wystawy, miesiące tematyczne

W niedzielę ruszają miesiące tematyczne, które mają być "pretekstem do informowania o ginących gatunkach, ekologii i roli ogrodów zoologicznych". Każdy miesiąc ma być poświęcony określonemu tematowi przewodniemu. Każdemu z miesięcy patronować będzie też inne z mieszkających w warszawskim zoo zwierząt.

Oprócz tego, aż do grudnia na terenie zoo odbywać się będą wystawy, gry terenowe i spacery historyczne, a także wydarzenia tematyczne i konkursy.

40 hektarów, prawie 600 gatunków

Miejski Ogród Zoologiczny początkowo obejmował jedynie 12 hektarów. Obecnie liczy 40. Na tym terenie eksponowanych jest ponad 12 tysięcy zwierząt. Łącznie to 543 gatunki, z których 47 jest zagrożonych wyginięciem. Wśród nich spotkać można zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - takie jak wydry, niedźwiedzie, czy bociany - jak i okazy egzotyczne - słonie afrykańskie, żyrafy, czy nosorożce.

Na terenie zoo znajdują się m.in. ptaszarnia z Halą Wolnych Lotów, hipopotamiarnia, rezydencja goryli i szympansów oraz akwarium z panoramiczną ekspozycją Amazonii.

Za wyjątkowo dynamiczny rozwój Ogrodu na początku jego istnienia odpowiadał Jan Żabiński, zoolog z dorobkiem naukowym i popularyzator tej dziedziny nauki. Był organizatorem zoo w Warszawie i dyrektorem Ogrodu od 1929 roku. Wraz z żoną Antoniną w czasie okupacji w swojej wilii i na terenie zoo Żabińscy ukrywali Żydów, za co w 1965 roku Instytut Yad Vashem przyznał im tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Zobacz jak wygląda życie zwierząt w zoo

Alpaki z warszawskiego zoozoo
wideo 2/19

PAP/kw/r