4 tysiące zdjęć w tydzień. Nowe fotoradary w akcji

Warszawa

Najwięcej zarejestrowanych wykroczeń | straż miejska
Najwięcej zarejestrowanych ciężarówek | straż miejska
Najwięcej zarejestrowanych wykroczeń | straż miejska
Najwięcej zarejestrowanych ciężarówek | straż miejska
Najwięcej zarejestrowanych wykroczeń | straż miejska
Najwięcej zarejestrowanych ciężarówek | straż miejska

Wystarczył tydzień, by nowe fotoradary zrobiły ponad 4 tysiące zdjęć. Padały też niechlubne rekordy, jak przekroczenie prędkości o 100 km/h. Straż miejska zapowiada, że będzie kontrolować nie tylko prędkość, ale także ciężarówki pod kątem wjazdu w strefy ograniczonego tonażu.

Siedem nowoczesnych radarów wystartowało 20 listopada. W trakcie tygodniowej kontroli wykonały dokładnie 4332 zdjęcia, w tym 346 pojazdom ciężarowym.

Średnio o 40 km/h

- Ze wstępnych analiz wynika, że najwięcej wykroczeń ujawnianych jest w godz. 17.00 – 7.00 oraz w weekendy – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Kierujący pojazdami mimo ograniczeń prędkości oraz oznakowania informującego o prowadzonej kontroli, przekraczają prędkość średnio o 40 km/h. Rekordziści na odcinkach gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h jechali nawet 160 km/h – dodaje.

Jak to wygląda w liczbach? 23 listopada wykroczeń było 793, a dzień później (w sobotę) już 1267. W niedzielę ta liczba spadła do 1010, a w poniedziałek było ich już 820.

"Nie stosują się do ograniczeń"

- Najwięcej wykroczeń zostało ujawnionych przez urządzenia zlokalizowane przy ul. Radzymińskiej, Al. Krakowskiej oraz Wybrzeżu Kościuszkowskim - zaznacza Niżniak. - Najwięcej natomiast zdjęć samochodów ciężarowych zostało zarejestrowanych przez urządzenia zlokalizowane przy ul. Radzymińskiej, Al. Krakowskiej oraz Puławskiej - dodaje.

Urządzenia wykonują pomiary na wszystkich pasach jezdni. Maszty identyfikują również typ pojazdu, co pozwala zweryfikować czy samochody ciężarowe poruszające się po stolicy mają uprawnienia do wjazdu w określone strefy ograniczenia tonażowego.

- Na terenie stolicy obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton w godzinach 7:00 – 10:00 oraz 16:00 – 20:00 - przypominają strażnicy.

- Zwrócono również uwagę, że kierowcy ciężarówek nie stosują się do ograniczeń prędkości. Między innymi urządzenie zlokalizowane w Al. Krakowskiej zarejestrowało samochody ciężarowe przekraczające dozwoloną w tym miejscu prędkość o ponad 30 km/h – zaznacza Niżniak.

Maszty są zlokalizowane przy:

- ul. Puławskiej,- ul. Wybrzeże Kościuszkowskie w rejonie ul. Karowej,- ul. Radzymińska przy skrzyżowaniu z ul. Bystrą,- ul. Modlińska 250,- ul. Powstańców Śląskich 26,- Al. Krakowska w pobliżu ul. 17 Stycznia,- ul. Górczewska na wysokości ul. Budy 33.

FOTORADARY JUŻ DZIAŁAJĄ:

BĘDĄ KONTROLE KASKADOWE:

Radar na Wisłostradzie już działa
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

ran/roody

Pojawią się kontrole kaskadowe
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl