4 oferty na remont Łazienkowskiego. Zdecydują terminy i cena

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plCztery oferty na remont mostu Łazienkowskiego

Cztery konsorcja złożyły oferty na remont mostu Łazienkowskiego - poinformował we wtorek Zarząd Dróg Miejskich. Najwyższą cenę - ponad 132 mln złotych - zaproponowało konsorcjum Metrostav. Najtaniej, na ponad 104 mln zł, swoje usługi wyceniła firma Bilfinger Infrastructure.

Rzecznik prasowy ZDM Adam Sobieraj w komunikacie wyjaśnił, że otwarcie czterech ofert złożonych przez konsorcja zaproszone do negocjacji nastąpiło we wtorek o godz. 11. Negocjacje odbyły się w zeszłą środę i czwartek.

- W tym tygodniu wybierzemy oferenta i podpiszemy z nim umowę. Kryteria były jednolite dla wszystkich, to była kwestia terminu i kwestia finansowa, czyli wysokość kosztów tego remontu - precyzuje wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz.

Oferty od 104 do 132 mln zł

Najdroższą ofertę złożyło konsorcjum Metrostav A.S., które za remont przeprawy zaproponowało ponad 132,5 mln zł brutto. Pozostałe firmy wyceniły swoje prace odpowiednio na blisko 120 mln zł brutto (Mosty Łódź SA), ponad 116,5 mln zł brutto (Strabag Sp. z o.o.) oraz ponad 104 mln zł (Bilfinger Infrastructure SA).

Miasto na remont mostu dysponuje kwotą ponad 106,5 mln zł brutto.

ZDM poinformował ponadto, że wszystkie firmy zadeklarowały 10 lat gwarancji na elementy stalowe i 8 lat na elementy żelbetowe przeprawy.

Obecnie pracuje komisja, która sprawdzi dokumentację pod względem formalnym i poprawność wyliczeń. "Informacje o wyborze podamy w najbliższym z możliwych terminów" - zaznaczono.

Przejezdny jeszcze w tym roku?

Remont mostu Łazienkowskiego jest konieczny po jego pożarze w połowie lutego br. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.

Po ekspertyzie okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo zakładano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana konstrukcji.

Jak informowały władze Warszawy remont mostu będzie kosztował 110 mln zł - 55 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta, drugie 55 mln zł z budżetu państwa. W 2015 r. władze Warszawy mają przeznaczyć na remont mostu Łazienkowskiego 75 mln zł, a pozostałe 35 mln zł ma być wydane w 2016 roku.

Miasto chce przywrócić przejezdność mostu do końca 2015 r. Nie oznacza to jednak końca remontu przeprawy, ostatnie prace będą prowadzone w 2016 r. - Dopuszczamy taką możliwość, że pewne prace będą wykonywane jeszcze po 1 stycznia, chodzi jednak jedynie o prace wykończeniowe - tłumaczy wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Tak remont zapowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Prezydent Warszawy o remoncie Łazienkowskiego
TVn24 Biznes i Świat

PAP/kś/b