4 miesiące bez Iluzjonu. Przenosi się na Narbutta

Warszawa

archiwum TVNTak wyglądało kino przed remontem

Dwie sale, sprzęt projekcyjny najnowszej generacji, stanowiska komputerowe oraz fosa orkiestrowa - tak po remoncie i przebudowie będzie wyglądało kino Iluzjon. Po ponadtrzyletniej działalności w siedzibie tymczasowej kino wraca do budynku przy ul. Narbutta.

Czwartek 31 maja będzie ostatnim dniem funkcjonowania Iluzjonu w Bibliotece Narodowej w Al. Niepodległości.

4 miesięcy bez kina

- Na 4 października zaplanowana jest uroczysta inauguracja działalności kina po powrocie do wyremontowanego budynku przy ul. Narbutta 50a na Mokotowie - zapowiedziała w rozmowie z PAP kierownik Działu Programowego Filmoteki Narodowej Grażyna M. Grabowska. - Od czerwca do początku października kino będzie nieczynne - zaznaczyła. Remont i przebudowę gmachu realizowane są według projektu pracowni architektonicznej Żera2Architekci. Utworzono m.in. dodatkową salę projekcyjną - od października placówka będzie funkcjonować zatem jako kino dwusalowe.

Będą dwie sale i księgarnia Sala większa, z widownią liczącą 263 miejsc, zachowa charakter wcześniejszego, oryginalnego wystroju. Wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem, która w nowej aranżacji zyska fosę orkiestrową. Mała będzie liczyć 49 miejsc. - Zaprosimy widzów do obiektu dwusalowego, wyposażonego w sprzęt najnowszej generacji, umożliwiający prezentację filmów ze wszystkich nośników, w tym 3D - zapowiedziała Grabowska. Foyer główne, rotunda wejściowa oraz wystrój dużej sali kinowej utrzymają historyczny wygląd. Zabytkowa rotunda kina wyposażona zostanie w monitory dotykowe z odsłuchem, umożliwiające widzom dostęp do zasobów cyfrowych Filmoteki Narodowej.- W hallu - zarówno głównym, jak i przylegającym do mniejszej sali - przewidziane zostały powierzchnie wystawiennicze, tradycyjne i multimedialne. Widzowie znajdą w kinie stanowiska komputerowe z dostępem do baz danych. Uruchomimy księgarnię filmową, oferującą wydawnictwa na miejscu i na zamówienie - powiedziała szefowa Działu Programowego Filmoteki. Przy kinie, tak jak dawniej, funkcjonować będzie kawiarnia.

Wieczór specjalny W czwartek w Bibliotece Narodowej odbędzie się wieczór specjalny, pod hasłem "Do widzenia, do padziernika, czyli pożegnanie z Iluzjonem Bibliotecznym". W programie wieczoru są m.in. projekcje filmów niemych z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego (klarnety) i Macieja Cierlińskiego (lira korbowa), oraz ogłoszenie wyników konkursu na nazwy dla dwóch sal Iluzjonu w zmodernizowanym gmachu.

PAP/ran/b