37 klas, tysiąc uczniów i własna kładka. Szkoła-gigant stanie na Białołęce

Warszawa

UD BiałołękaTak ma wyglądać nowa szkoła

U zbiegu ulic Ruskowy Bród i Verdiego ma powstać nowa szkoła podstawowa dla blisko tysiąca uczniów. Ma być wyposażona w specjalistyczne sale lekcyjne, halę sportową i boisko, do którego będzie prowadziła nowo wybudowana kładka. Władze Białołęki właśnie ogłosiły przetarg na wykonawcę.

Nowa podstawówka ma liczyć 37 oddziałów, w tym trzynaście dla klas I-IV, dziewięć dla klas V i VI, i piętnaście dla klas VII i VIII. Cały budynek ma składać się z kilku obiektów jedno i trzypiętrowych, które zostaną przydzielone do odpowiednich klas (według wieku).

Specjalistyczne sale, laboratoria, jadalnie i sklepiki

Klasy I-IV będą miały do dyspozycji pierwsze piętro, a klasy V-VI - drugie. Oprócz zwykłych sal lekcyjnych uczniowie znajdą tam m.in. zaplecze kuchenne, bibliotekę, salę do gimnastyki korekcyjnej i szatnie.

Dzieci starsze (czyli klasy VII i VIII) będą korzystać z innej części budynku. W niej znajdą się: pomieszczenia dydaktyczne, szatnie, biblioteka, a dodatkowo jeszcze jadalnia i sklepik.

"Na pierwszym piętrze zlokalizowane będą również m.in. sale specjalistyczne: komputerowa, biologiczno-geograficzna, zaś na drugim piętrze sale: komputerowa, laboratoria językowe, techniczna, artystyczna i fizyczno-chemiczna" - wyliczają urzędnicy Białołęki.

Tu ma powstać nowa szkoła podstawowa
targeo

Kładka nad ulicą

Pomiędzy budynkami powstanie sala gimnastyczna, z widownią i magazynami na sprzęt sportowy. Będą też kolejne szatnie i zespół jadalniano-kuchenny. "W bezpośrednim sąsiedztwie części dla klas młodszych mają powstać zespoły boisk sportowych oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów" - nadmieniają urzędnicy.

Do boisk będzie można się dostać przez nowo wybudowaną kładkę, która zostanie poprowadzona nad ulicą Ruskowy Bród.

Natomiast do samego budynku prowadzić będzie droga wewnętrzna zapewniająca dojazd do szkoły i miejsc postojowych. "Łącznie powstanie ich 148, w tym sześć dla osób niepełnosprawnych" - precyzuje dzielnica.

Koniec prac w lipcu 2019

Urzędnicy zapewniają, że budynek zostanie dostosowany do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami. "Będzie też korzystał z odnawialnych źródeł energii, to jest pomp ciepła powietrze-woda" - podkreślają.

W czwartek władze Białołęki poinformowały o ogłoszeniu przetargu na wykonawcę. Chętni mogą zgłaszać swoje oferty do 10 kwietnia. Natomiast termin zakończenia prac planowany jest na lipiec 2019 roku.

CZYTAJ TAKŻE O INWESTYCJACH OŚWIATOWYCH NA URSYNOWIE, WAWRZE I PRADZE POŁUDNIE:

Rozbudowa szkoły na Tanecznej Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kw