340 ton karmy dla wolno żyjących kotów

Warszawa

ShutterstockRatusz dokarmia koty

Władze miasta podpisały umowę na zakup ponad 340 ton karmy, którą przez najbliższe 16 miesięcy będą dokarmiane wolno żyjące koty. W Warszawie jest ich ponad 29 tysięcy. Miasto ponownie sfinansuje też sterylizację i czipowanie psów i kotów.

Umowa na sprzedaż, dostarczenie i dystrybucję karmy została podpisana z jedną z prywatnych hurtowni. Zamówienie będzie realizowane od maja tego roku do sierpnia przyszłego roku. Całkowity koszt wyniesie blisko 2,55 mln zł.

Ponad 11 kg dla jednego kota

W okresie obowiązywania umowy przewidziany jest zakup ponad 341 ton karmy, w tym ponad 87,4 ton pokarmu suchego oraz ponad 253,8 ton mokrego. Oznacza to, że na jednego kota będą przypadać prawie 3 kg karmy suchej i ponad 8,5 kg mokrej.

W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 29 tysięcy kotów wolno żyjących. Ratusz podkreśla, że nie są to zwierzęta bezdomne, w związku z tym nie wolno ich wyłapywać ani wywozić. Takie koty żyją po prostu w otoczeniu człowieka, zajmuje się nimi ok. 2,4 tys. społecznych opiekunów.

Bezpłatna sterylizacja

Poza dokarmianiem zwierzaków, miasto ponownie finansuje sterylizację psów i kotów. Po blisko roku przerwy, spowodowanej rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody mazowieckiego (badał, czy akcja jest zgodna z przepisami), bezpłatne zabiegi można wykonywać w kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Wykaz lecznic oraz szczegółowe informacje nt. akcji można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.

Miasto pokrywa koszty zabiegu obejmujące: badanie, wykonanie sterylizacji lub kastracji w narkozie, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku oraz wizytę kontrolną, w tym badanie i zdjęcie szwów. Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej okaże się, że potrzebne są dodatkowe badania, miasto już nie pokryje ich kosztów.

Czipowanie zwierząt

W tych samych lecznicach, co sterylizację, można również bezpłatnie zaczipować psy i koty. Ratusz podaje, że w ciągu 10 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 88 tysięcy czworonogów. Tylko w 2016 roku zaczipowano 4793 czworonogi.

Obie akcje - sterylizacji i czipowania - potrwają do 15 grudnia 2017 roku lub wyczerpania środków finansowych.

Czytaj także o wstrzymaniu bezpłatnych zabiegów sterylizacji i kastracji przez wojewodę:

Wojewoda wstrzymał sterylizacje w WarszawieTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/b