33 miesiące budowy mostu

Jak powstawał most
Jak powstawał most
TVN24
Jak powstawał mostTVN24

33 miesiące budowy mostu Północnego to nieprzerwany ciąg zmagań z przyrodą. A konkretnie z kapryśną Wisłą, która raz podtapiała plac budowy, raz opadała tak nisko, że nie sposób było dostarczyć na miejsce elementów konstrukcji. Swoje zrobiły też dwie srogie zimy.

Pierwsze przymiarki do budowy przeprawy przez Wisłę na wysokości Bielan i Białołęki poczyniono jeszcze w Polsce Ludowej. Od strony Bielan powstał nawet wjazd - dobiegająca właśnie końca budowa zaczęła się od... jego rozebrania. Nim to nastąpiło, przez osiem lat szykowano inwestycję.

Budowa rusza i... staje

Wreszcie, 21 kwietnia 2009 roku udało się wydać pozwolenie na budowę. Pierwszą łopatę prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz wbiła w towarzystwie ówczesnego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka 3 czerwca 2009 r. Kiedy z placu budowy odjechali urzędnicy, zniknęły też ciężarówki i koparki.

Pierwsze problemy pojawiły się kilka miesięcy później. Harmonogram budowy zaczął się sypać z powodu ostrej zimy. Rok później historia się powtórzyła - o tym, że termin oddania mostu jest zagrożony urzędnicy zaczęli mówić dopiero wtedy.

Rzeka i jej kaprysy

W międzyczasie było jednak gorące lato, które - jak się okazało - wcale nie ułatwiło prac. W 2010 roku przez Warszawę przetoczyły się cztery fale powodziowe. Za każdym razem woda wdzierała się na plac budowy, a prace wstrzymywano. Rok później sytuacja oczywiście się powtórzyła.

- To były najtrudniejsze chwile na budowie. Za każdym razem część prac trzeba było wykonywać od nowa - wspomina Małgorzata Gajewska z Miejskiego Zarządu Inwestycji Drogowych.

Ale nie tylko fale powodziowe opóźniały budowę. W czerwcu 2011 roku poziom wody w rzece obniżył się tak bardzo, że barka, którą z Gdyni transportowano trzecie przęsło na kilka tygodni utknęła pod Płockiem.

Gdy poziom wody się podniósł, okazało się że nurt podmywa gotowe już filary przeprawy. Okazało się, że rzeka jest o kilka metrów głębsza niż w planach. Wykonawca musiał zabezpieczyć filary dodatkowym kamiennym wsadem.

Niestety podczas budowy mostu nie obyło się bez wypadków. W lipcu 2011 roku do Wisły spadło rusztowanie z pięcioma robotnikami, którzy przygotowywali konstrukcję do odbioru technicznego. Niestety jeden z pracowników nie przeżył.

Jak powstawał most
Jak powstawał mostTVN24

I zepnie z brzegiem drugi brzeg...

W kwietniu 2011 roku udało się w końcu połączyć brzegi Wisły. Pół roku później na południowej części przeprawy pojawił się asfalt, a w listopadzie rozpoczęły się testy obciążeniowe. Na przeprawę wjechało kilkanaście ciężarówek o łącznej wadze ponad 500 ton.

Wreszcie pod koniec lutego urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie części drogowej przeprawy. Pozwolenie, które wydał w czwartek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Została jeszcze część tramwajowa

Otwarcie części drogowej nie oznacza jednak końca prac. Budowa części tramwajowej oraz węzła Modlińska ma zostać ukończona w czerwcu, a oddanie do użytku nastąpi prawdopodobnie jesienią. Tramwaje będą dojeżdżać do ul. Myśliborskiej. Nie będzie tam jednak pętli, gdyż torowisko ma z czasem iść dalej, ulicą Światowida aż do osiedla Winnica. Póki nie powstaną, mostem kkursować mają tramwaje dwukierunkowe, z kabinami na obu końcach i drzwiami po obu stronach.

Po oddaniu mostu do użytku Warszawa będzie miała osiem przepraw drogowych przez Wisłę. Poza nową przeprawą są to mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

Skłodowska na Północnym

Wciąż otwarty jest spór o nazwę mostu. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała w czerwcu 2009 roku, że złoży wniosek do Rady Warszawy o nadaniu mu imienia Jana Pawła II. Kombatanci wnioskowali o nazwę Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK. Ostatecznie patronką mostu została polska noblistka Maria Skłodowska-Curie - stołeczni radni decyzję w tej sprawie podjęli 1 grudnia 2011 roku. Dla wielu warszawiaków to jednak wciąż most Północny.

Jego budowa - razem z dojazdami - pochłonie w sumie 1,2 mld złotych. 374 mln dorzuciła Unia Europejska. Początkowo most miał zostać oddany do użytku pod koniec zeszłego roku.

par Scenariusz otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie: 24 marca (sobota) Godz. 10 – 17 piesze zwiedzanie mostu /jezdnia południowa/ Godz. 17.30 • zgromadzenie uczestników zabawy i mieszkańców na jezdni południowej. Jedna grupa od strony Bielan, druga grupa od strony Białołęki. Grupy zbliżą się do siebie i dojdzie do symbolicznego połączenia dwóch brzegów Wisły. Godz. 17.45 • Akcja "Powitanie sąsiada" Godz. 18.00 • Układanie Tablicy Mendelejewa Godz. 18.30 • Taneczny flashmob z tancerzami Egurrola Dance Studio Godz. 19.00 • Część oficjalna wraz z odsłonięciem tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy Godz. 19.15 • Pokaz świetlno-pirotechniczny 25 marca (niedziela) Godz. 12.00 • Oficjalne otwarcie przeprawy – parada pojazdów. Do przejazdu mogą się włączyć wszyscy chętni.

Pozostałe wiadomości

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl