Najnowsze

Najnowsze

Wiemy o nim, że nie jest bogaty, ma żonę i dzieci, jest niewierzącym marksistą. Przyjechał do hotelu w Kolicach, małej prowincjonalnej mieścinie. Właściciel hotelu i pokojówka w mig rozpoznają człowieka na krawędzi. Postanawiają działać. Teatr Druga Strefa w spektaklu "Pokojówka" bawi się konwencją kina niemego a la Chaplin, czarnej komedii, pokazując bohatera, o którym wiadomo niewiele, a który usilnie i nieporadnie dąży do swojej klęski.

Właściwie powinniśmy być na nich obrażeni - nie dość, że na nową płytę kazali czekać prawie trzy lata, to jeszcze jej premierę organizują poza Warszawą. Ale nie sposób się obrażać, gdy nadaje Radio Vavamuffin.

Ma być bezpieczniej, ale też ładniej – tak urzędnicy reklamują nową ulicę Emilii Plater. Pomiędzy dworcem Centralnym a ulicą Świętokrzyską, w miejscu parkingu przedzielającego dwa pasy ruchu, pojawią się ławki i ułożona we wzór DNA roślinność i kamienie.

Brońcia, Maciej i Jędruś - brzydka królewna, chłopiec z magicznym psem i mały cwaniaczek rozprawiający się z czołgiem-smokiem. Przedstawienie "Opowiem Wam bajkę" obrazuje, jak krwawa rzeczywistość czasów okupacji i Powstania Warszawskiego przeistacza się w dziecięcej wyobraźni w "niewyobrażalne" historie zaludnione przez potwory, oprawców i wręcz magiczne zbiegi okoliczności.

- Polacy lubią filmy, ale także piosenki, które dobrze znają – żartuje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak nowa płyta wydana przez muzeum to coś więcej niż wybór kilkunastu coverów. Warszawskie szlagiery stały się pretekstem do opowiedzenia historii Warszawy od współczesności do czasów przedwojennych.

Dała się poznać warszawskiej publiczności brawurowymi interpretacjami poezji Tadeusza Gajcego. Po "Gajcym" Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponowało Karolinie Cichej kolejny projekt muzyczny. Efekt właśnie ujrzał światło dzienne. Na albumie "Wawa2010.pl" artystka zmierzyła się z "Małgośką", "Snem o Warszawie", "Balem na Gnojnej" i innymi warszawskimi klasykami. Z tej okazji udzieliła wywiadu portalowi tvnwarszawa.pl.

Każda szanująca się żona partyjnego dygnitarza, aktorka czy popularna dziwka chciała mieć stanik od niego. Krawiec ten potrafił skroić każdy rodzaj damskiej bielizny okalającej piersi - wiązane z przodu, z tyłu, gorsety. Teatr Laboratorium Dramatu proponuje sentymentalną opowieść o fikcyjnym krawcu Cukierze, przez którego wrażliwe dłonie przechodziły piersi kobiet zwykłych, ulicznych i tych podziwianych na salonach PRL.

Podziemne korytarze pod placem Teatralnym i Dworcem Gdańskim, pełne tajemnic piwnice Muranowa, tunele, których nie ma na żadnych mapach - stolica jest pełna fascynujących podziemnych instalacji, które od czasu do czasu dają o sobie znać.

W ciągu jednej doby życie kilku blisko związanych ze sobą osób ulega całkowitemu rozpadowi. Działają te same odwieczne siły targające ludzkim losem - miłość, zazdrość, uzależnienie od drugiej osoby, niemożność znalezienia wspólnego języka. Krystyna Janda w spektaklu "Przygoda" tworzy poruszającą historię życia ludzi, którzy tracą grunt pod nogami i sens życia.

Spektakl Marii Seweryn wyśmiewa stereotypowe wyobrażenia życia po śmierci. Żartobliwie i odważnie obchodzi się z Jezusem, aniołami, katechetami i sądem ostatecznym. Jednak zapowiadana czarna komedia filozoficzna "Zaświaty, czyli czy pies ma duszę" grzęźnie w banalnym roztkliwieniu, zamiast trzymać się wisielczego humoru.

Radni śródmiejskiej komisji ładu przestrzennego domagają się, aby prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz unieważniła konkurs na projekt zagospodarownia placu Trzech Krzyży. Twierdzą, że zwycięska koncepcja autorstwa Janusza Klikowicza nie czyni z placu atrakcyjnego deptaka z zielenią. I ponownie nawołują władze miasta, by w pierwszej kolejności zbudowały pod placem parking podziemny.

Tunel prowadzący pod Cytadelą na drugą stronę Wisły? To działa na wyobraźnię. Dla wszystkich, którzy uwierzyli w jego istnienie, mamy niestety złą wiadomość. Archeolodzy, którzy po raz pierwszy badają teren warszawskiej twierdzy, nie natknęli się na choćby najmniejszy ślad po mitycznej konstrukcji.

Jazz na Starówce to znak firmowy stolicy i jedna z niewielu imprez, których mieszkańcy Starego Miasta nie przegonili. - W Warszawie impreza się przyjęła, w innych polskich miastach, które mają rynek, próby zorganizowania podobnej kończyły się fiaskiem - opowiada Krzysztof Wojciechowski. Z założycielem i dyrektorem Jazzu na Starówce rozmawia Piotr Bakalarski.

Stawiamy samochód w specjalnym boksie, pojazd jest skanowany i zjeżdża pod ziemię. Tak w skrócie wygląda koncepcja Autoparku na placu Młynarskiego. Urzędnicy lada dzień mają rozpisać przetarg na jego budowę. Zwycięzca zaprojektuje i stworzy parking za własne pieniądze, a później ma czerpać z niego zyski.

- Boom na jazz się kończy - zauważa przewrotnie najważniejszy promotor muzyki jazzowej w Polsce. Mimo swojego sceptycyzmu, Mariusz Adamiak już po raz 19. zaprosił do Warszawy uznanych mistrzów oraz wschodzące gwiazdy światowego jazzu. Rozpoczął się Warsaw Summer Jazz Days.

Jacek Poniedziałek reżyseruje historię gejowskiego związku nastolatka i jego trzydziestoparoletniego partnera. Spektakl "Enter" niesie jasny przekaz edukacyjny - homoseksualiści mają w miłości te same problemy, co cała reszta świata, z tym wyjątkiem, że ten świat ciągle uważa ich za odmieńców. Przedstawienie do obejrzenia w klubie 1500 metrów do wynajęcia.

Część wraca do kraju z dużymi pieniędzmi i zakłada tam swoje firmy. Wielu jednak zostaje. Bo nawet nie ma do czego wracać. W Warszawie rodzi się już trzecie pokolenie wietnamskich emigrantów. W życiu tej społeczności zaczyna się nowa epoka, którą najprościej określić dwoma słowami - „po stadionie".

Tola, jeden z pubów działających na Polu Mokotowskim, może zakończyć swoją działalność. Właściciel lokalu musi zlikwidować ogródek sezonowy do końca czerwca, bo nie przewiduje go plan zagospodarowania miejskiego. W efekcie pub nie będzie na siebie zarabiał i grozi mu zamknięcie.

Rano na kawę, w dzień do biblioteki, a wieczorem na wystawę, przedstawienie lub koncert będzie można przyjść do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości przy placu Defilad. Christian Kerez przedstawił ostateczny projekt budynku.