Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Najnowsze

Stawiamy samochód w specjalnym boksie, pojazd jest skanowany i zjeżdża pod ziemię. Tak w skrócie wygląda koncepcja Autoparku na placu Młynarskiego. Urzędnicy lada dzień mają rozpisać przetarg na jego budowę. Zwycięzca zaprojektuje i stworzy parking za własne pieniądze, a później ma czerpać z niego zyski.

- Boom na jazz się kończy - zauważa przewrotnie najważniejszy promotor muzyki jazzowej w Polsce. Mimo swojego sceptycyzmu, Mariusz Adamiak już po raz 19. zaprosił do Warszawy uznanych mistrzów oraz wschodzące gwiazdy światowego jazzu. Rozpoczął się Warsaw Summer Jazz Days.

Jacek Poniedziałek reżyseruje historię gejowskiego związku nastolatka i jego trzydziestoparoletniego partnera. Spektakl "Enter" niesie jasny przekaz edukacyjny - homoseksualiści mają w miłości te same problemy, co cała reszta świata, z tym wyjątkiem, że ten świat ciągle uważa ich za odmieńców. Przedstawienie do obejrzenia w klubie 1500 metrów do wynajęcia.

Część wraca do kraju z dużymi pieniędzmi i zakłada tam swoje firmy. Wielu jednak zostaje. Bo nawet nie ma do czego wracać. W Warszawie rodzi się już trzecie pokolenie wietnamskich emigrantów. W życiu tej społeczności zaczyna się nowa epoka, którą najprościej określić dwoma słowami - „po stadionie".

Tola, jeden z pubów działających na Polu Mokotowskim, może zakończyć swoją działalność. Właściciel lokalu musi zlikwidować ogródek sezonowy do końca czerwca, bo nie przewiduje go plan zagospodarowania miejskiego. W efekcie pub nie będzie na siebie zarabiał i grozi mu zamknięcie.

Rano na kawę, w dzień do biblioteki, a wieczorem na wystawę, przedstawienie lub koncert będzie można przyjść do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości przy placu Defilad. Christian Kerez przedstawił ostateczny projekt budynku.

Poszerzać, czy nie poszerzać? Radni Śródmieścia i Woli debatują nad koncepcją włączenia Muranowa w granice strefy płatnego parkowania. Część z nich jest pewna, że zakończy to dzikie parkowanie, inni obawiają się, że mieszkańców nie będzie stać na opłaty. O poszerzeniu myśli też ratusz, ale na razie nie ma na to pieniędzy.

Ulica Rydygiera obsadzona szpalerami drzew, ze ścieżkami rowerowymi, spowolnionym ruchem i sklepami w parterach. Wokół ulice Niemena, Osieckiej i Dygata, a przy nich nowoczesne osiedla - do 2015 roku przemysłowa część Żoliborza zmieni się w nową dzielnicę mieszkaniową. Inwestycje pochłoną w sumie ponad miliard złotych. Miasto nadrabia zaległości i ustala z deweloperami szczegóły planu miejscowego.

- Będziemy musieli się uważnie zastanowić z rządem polskim i władzami Warszawy, co można stworzyć na Literackiej, żeby tego budynku nie stracić - mówi specjalnie dla portalu tvnwarszawa.pl Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom.

Nie lada odkrycia dokonali robotnicy odnawiający piwnice przy rynku Starego Miasta. Pod tzw. stroną Dekerta natknęli się na nieznane pomieszczenia. Mają być teraz odnowione i udostępnione zwiedzającym, podobnie jak reszta staromiejskich piwnic.

Najwyższy czas, żeby przystąpić do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta - zaproponował stołeczny konserwator zabytków na jednym z roboczych spotkań w ratuszu. Dokument ma chronić zabytkowy obszar przed roszczeniami dawnych właścicieli i nową zabudową. Eksperci są za, ale biuro architektury ma pilniejsze potrzeby.

Ma mieć 40 metrów wysokości, przeszkloną elewację, a wysokość jego kondygnacji będzie dopasowana do Domów Towarowych Centrum i pobliskiego budynku PKO. - Nowy Sezam ma być funkcjonalny i wielkomiejski - zapewniają przedstawiciele inwestora, spółdzielni "Społem". Portal tvnwarszawa.pl pokazuje jego wizualizację jako pierwszy.

Coraz więcej znanych i wpływowych osób popiera pomysł stworzenia kampusu uczelni artystycznych w niedoszłej siedzibie EuRoPol Gaz-u przy Literackiej. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, pomysł pozytywnie został oceniony przez zarząd rosyjskiego Gazpromu. Swoje wsparcie dla projektu wyraził także ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin.

Wilgoć, grzyb, pękające ściany, odpadający tynk, powybijane szyby - tak wygląda jedna z wież wiaduktu mostu Poniatowskiego, na wysokości ulicy Kruczkowskiego. Jej wygląd razi szczególnie na tle pozostałych 13 gruntownie odnowionych wież. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego "czternastka" wygląda jak ruina.

Dyrektor Camerimage, jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, chciał przenieść swój festiwal z Łodzi do Warszawy. Nie przeniesie. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl ratusz nie jest zainteresowany tą propozycją.

Napięta sytuacja wokół Jeziorka Czerniakowskiego - ekolodzy kłócą się z deweloperem, na brzeg wypływają śnięte ryby. Wydaje się jednak, że kolejne doniesienia zamiast zwrócić, odwracają uwagę od najważniejszej kwestii. Stan jeziorka jest zły i systematycznie się pogarsza. Czerwona lampka w głowach decydentów powinna się już zapalić, bo jeśli szybko nie zajmiemy się tym rezerwatem, to wkrótce nie będzie czego chronić.

Drażnią go warszawskie osiedla, gdzie sąsiedzi nie mówią sobie "Dzień dobry". Wkurza przedszkole, bo nie ma w nim miejsca dla jego syna. Denerwuje ulica Batystowa, gdzie od 5 lat minimum dwa razy w roku łapie gumę. Kuba Kawalec, wokalista zespołu happysad, widzi w Warszawie chamstwo, choć uważa, że bywa ono bardzo poczciwe. Do stolicy przyjechał 7 lat temu. Za pracą. Dziś chce się wyprowadzić. Na Kabatach opowiedział portalowi tvnwarszawa.pl jak to się stało, że do niedawna nikomu nieznany zespół ze Skarżyska Kamiennej, dziś potrafi wypełnić po brzegi klub Stodoła.

Biznesmen z Nowego Dworu Mazowieckiego Jan M. składuje tysiące ton toksycznych substancji na terenach Natura 2000. Został za to skazany przez sąd i deklarował, że dobrowolnie podda się karze. Wydawało się, że sprawa zakończyła się pomyślnie. Nic z tego. Prawnik biznesmena "obudził się" kilka miesięcy po wyroku i teraz próbuje przekonać sąd, że jego klient... jest niepoczytalny. - Facet prowadzi kilka firm, jeździ samochodem, ale przed sądem twierdzi, że jest wariatem - denerwują się ekolodzy.

Dworzec PKP Wawer przed 50 laty był wzorcowym przykładem funkcjonalnej architektury modernizmu. Dziś jest dowodem na postępującą degenerację przestrzeni publicznej. Próżno szukać tam poczekalni, kasy biletowej czy toalety. Można za to... zamówić kominek albo gipsowe sztukaterie.