3000 rowerów, 200 wypożyczalni. Start sezonu Veturilo

Warszawa

UM WarszawaVeturilo gotowe do startu

Rowery Veturilo wróciły na stołeczne ulice. Od niedzieli do dyspozycji mieszkańców ma być blisko 3000 jednośladów i prawie 200 wypożyczalni. Część z nich przeniesiona zostanie w okolice nowych stacji metra. System wzbogaci się też o dwie nowe wypożyczalnie – na Sadybie i przy rondzie ONZ.

Charakterystyczne jednoślady można było zobaczyć w stacjach Veturilo już od kilku dni. Na start systemu warszawiacy musieli jednak poczekać do 1 marca.

3000 rowerów

Od niedzieli do dyspozycji warszawiaków oddanych zostanie prawie 3000 rowerów. Jak podkreśla pełnomocnik pełnomocnik prezydent ds. rowerów Łukasz Puchalski, wszystkie przeszły generalny przegląd i są gotowe do użytku.

W nowym sezonie system miejskich rowerów wzbogaci się o dwie stacje zafundowane przez sponsorów - na Sadybie przy centrum handlowym oraz przy ul. Twardej, tuż obok ronda ONZ.

W związku z otwarciem II linii metra ratusz zdecydował się także przenieść trzy wypożyczalnie w okolice nowych stacji metra. Veturilo pojawi się przy przystankach: Nowy Świat (okolice ul. Kubusia Puchatka), Świętokrzyska (okolice Sezamu) i Rondo ONZ (okolice Ilmetu).

Bez Bemowo Bike

Od 1 marca z Veturilo skorzystać będą mogli także mieszkańcy Bemowa. Jak już informowaliśmy, w dzielnicy nie przedłużono umowy na obsługę systemu Bemowo Bike. Rowery Veturilo wypożyczyć będzie można przy bemowskim ratuszu, ul. Górczewskiej (obok zajezdni tramwajowej) i ul. Radiowej (przy skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich).

W sumie w stolicy działać będzie 196 stacji. Miłośnicy jednośladów będą mogli skorzystać także z ponad tysiąca parkingów rowerowych (11 tys. miejsc dla rowerów), 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych, wypożyczalni handbike’ów (rowerów dla niepełnosprawnych) i wypożyczalni rowerów dziecięcych.

Pojadą też w Konstancinie i Grodzisku

1 marca rowerowy sezon rusza także w Konstancinie i Grodzisku Mazowieckim.

Użytkownicy Konstancińskiego Roweru Miejskiego będą mieli do dyspozycji 55 rowerów i 5 stacji.

Nieco więcej, bo 65 rowerów, czekać będzie na miłośników jednośladów w Grodzisku. Będzie można je wypożyczyć na jednej z 9 stacji.

Pod specjalną ochroną

Jak podkreśla operator Veturilo, podobnie jak w poprzednich sezonach wypożyczalnie patrolowane będą przez firmę ochroniarską. Dewastacji rowerów i wypożyczalni ma zapobiec m.in. monitoring wizyjny czy urządzenia sygnalizujące aktualne położenie rowerów. "Patrole będą przeprowadzać także regularne podjazdy do stacji rowerowych" – zapowiada operator.

Tylko w poprzednim sezonie zgłoszono ponad 200 przypadków dewastacji.

Ponad dwa lata z Veturilo

System miejskich rowerów Veturilo ruszył w 2012 roku. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. Potem system zaczął się rozrastać. Ostatni raz ZTM uruchomił nowe stacje w drugie urodziny Veturilo.

Tak świętowano 1. urodziny Veturilo:

Tort dla Veturilo na pierwsze urodziny
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

Jest duża szansa, że na nowej konstrukcji mostu Łazienkowskiego też powstanie ścieżka rowerowa:

Profesor Zobel o ścieżce na moście
TVN24

jk/ran