300 robotników, praca całą dobę, nowatorska metoda. Tak odbudują most

Warszawa

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plJak będzie przebiegać odbudowa mostu Łazienkowskiego

300 osób na budowie i prace 24 godziny na dobę. Robotnicy będą jednocześnie rozbierać starą i nasuwać nową konstrukcję. Dzięki nowatorskiej metodzie, którą zastosuje wykonawca remontu mostu Łazienkowskiego, nowa przeprawa ma być przejezdna już za pół roku.

W poniedziałek rano, po formalnym przejęciu mostu Łazienkowskiego, firma Bilfinger Infrstructure, główny wykonawca remontu, rozpoczęła prace przygotowawcze przed głównymi robotami.

- Zaczynamy prace rozbiórkowe. Sfrezujemy nawierzchnię i będziemy budować stanowiska do nasuwania nowej konstrukcji po obu stronach przeprawy – wyjaśniał Mateusz Gdowski, rzecznik Bilfinger Infrstructure.

W tym samym czasie w wytwórniach będą produkowane stalowe elementy nowej konstrukcji mostu.

Wyjątkowa metoda

Już 15 czerwca ma rozpocząć się ich instalacja.

– Zostaną wbite podpory tymczasowe, a pierwsze 50 metrów trasy mostu z każdej strony zostanie obniżone na te podpory. Tu zostaną przygotowane stanowiska do nasuwania nowych elementów. Po zmontowaniu i położeniu warstw izolacyjnych będą one wypychane na środek przeprawy. Tyle ile zostanie wypchnięte, będzie zdemontowane - tłumaczył Gdowski.

Rozbiórka starej konstrukcji będzie się odbywać na środku przeprawy. Metoda przebudowy jest nowatorska. - Została wymyślona specjalne dla mostu Łazienkowskiego. Pozwala zaoszczędzić czas, bo możemy jednocześnie rozbierać zniszczone elementy i montować nowe - wyjaśnił rzecznik wykonawcy.

"Metoda przygotowana specjalnie dla tej przebudowy"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Spotkają się na środku mostu

Prace będą prowadzone jednocześnie na obu brzegach. Robotnicy mają się spotkać na środku mostu. Te prace potrwają do połowy września. Następnie robotnicy przygotują nową jezdnię.

– 31 października przeprawa będzie przejezdna – zapewnia rzecznik wykonawcy remontu. Jednak ten termin to nie koniec prac. - Gdy most będzie już przejezdny robotnicy będą prowadzić jeszcze ostanie prace, związane bardziej z kosmetyką – mówi Gdowski.

Prace 24 godziny na dobę

W odbudowę mostu ma być zaangażowanych kilkuset pracowników. – W szczytowych momentach na moście będzie pracować 300 osób kadry technicznej i fizycznej. Praca będzie się odbywać 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – opowiadał przedstawiciel wykonawcy.

Zarząd Dróg Miejskich informował w piątek, że wykonawca ma opuścić plac budowy w czerwcu 2016 roku. – Na przyszły rok przewidzianych jest 5 proc. całości prac, więc myślę, że możemy zejść z budowy wcześniej - przewidywał Gdowski.

Zniszczony po pożarze

Remont mostu jest konieczny po jego pożarze w połowie lutego. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.Po ekspertyzie okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo zakładano. Władze Warszawy zdecydowały, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana konstrukcji.

Wykonawca został wybrany w piątek spośród czterech oferentów. Remont ma kosztować 104 mln złotych.

Related content

Frezarki wjechały na most Łazienkowski
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

kś/jb