Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

30 marketów, 3 tys. osób. Świąteczna zbiórka żywności

Warszawa

TVN24W weekend świąteczna zbiórka żywności

W 30 stołecznych hipermarketach, od piątku do niedzieli, prowadzona będzie Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Bank Żywności SOS w Warszawie. Produkty trafią przed Bożym Narodzeniem do najbardziej potrzebujących. Akcję zainaugurowano we wtorek w stołecznym ratuszu.

Najbardziej potrzebne są produkty spożywcze o dłuższym terminie przydatności do spożycia, z których można przygotować posiłki m.in.: olej, cukier, mąka, makarony, a także słodycze z myślą o dzieciach. - Żywność trafi za pośrednictwem organizacji pozarządowych, które na co dzień współpracują z Bankiem Żywności SOS, do 26 tys. warszawiaków. Z tych produktów zostaną przygotowane paczki świąteczne oraz kolacje i posiłki świąteczne - powiedziała dziennikarzom prezes Banku Żywności SOS w Warszawie Magdalena Krajewska.

Specjalne oznakowania

Organizatorzy zachęcają, żeby podczas zakupów nabywać dodatkowe produkty i przekazać je wolontariuszem w 30 hipermarketach na terenie Warszawy; akcja będzie prowadzona w najbliższy weekend, od piątku, od godz. 9 do niedzieli, do godz. 21; zbiórkę będą organizować trzy tysiące osób.

W sklepach, przy specjalnie oznakowanych koszach, będą stali wolontariusze z identyfikatorami, będą z nimi współpracować koordynatorzy, którzy odpowiadają za zbiórkę w każdym sklepie.

"Stolica pomaga"

We wtorek do wzięcia udziału w akcji zachęcała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przekazała też wolontariuszom swoje koszyki ze świątecznymi produktami.Prezydent stolicy powiedziała, że Warszawa, oprócz włączania się w takie akcje, jak Świąteczna Zbiórka Żywności, prowadzi stałe działania na rzecz pomocy osobom najbardziej potrzebującym.Jak mówiła w 2014 r. blisko 42 tys. rodzin skorzystało ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej, a blisko 16 tys. rodzin korzysta ze wsparcia urzędu miasta. Ponadto OPS-y przeznaczyły 17,6 mln zł na sfinansowanie posiłków dla prawie 15 tys. osób. Ponadto w 2015 r. Warszawa przeznaczy na pomoc osobom bezdomnym, za pośrednictwem organizacji pozarządowych, blisko 10 mln zł.Do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności namawiał także kucharz Jan Kuroń, który przygotował i przekazał prezydent Warszawy bułkę z masłem, symbol trudnej sytuacji wielu osób przed świętami. - Dla wielu z nas przygotowanie świąt, to bułka z masłem, a dla wielu osób bułka z masłem to będzie wszystko, na co mogą liczyć. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się tym osobom pomóc - powiedział Kuroń.Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza ponad 30 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3,6 tys. organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 1,5 mln osób najbardziej potrzebujących.

PAP/jb