3 miliony złotych na nowe samochody dla straży miejskiej

Warszawa

Straż kupuje radiowozy

45 osobowych i 10 busów - tyle nowych radiowozów warszawska straż miejska dostanie jeszcze przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Właśnie ogłoszono wart 3 miliony złotych przetarg.

392 tysiące kilometrów - taki przebieg ma najbardziej wyeksploatowany samochód warszawskiej straży miejskiej. Średnia wśród około 200 pojazdów, to wiek około 10 lat i przebieg rzędu 200 tysięcy km. - Przy takim stopniu zużycia rośnie koszt napraw i eksploatacji - mówi Monika Niżniak, rzecznik Straży Miejskiej.

Ogłoszony właśnie przetarg, według specyfikacji oszacowany na ponad 600 tysięcy euro, obejmuje dostawę 55 pojazdów. 45 z nich to auta osobowe, 10 to busy przeznaczone do transportu ludzi. A konkretnie - tych, którzy przesadzą z alkoholem. Strażnicy nie ukrywają, że mogą się przydać w czasie zbliżających się wielkim krokami Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Belki i radiostacje

Samochody mają mieć kolor srebrny, a dostawca będzie musiał przygotować je tak, by po ubezpieczeniu mogły od razu wejść do służby. To oznacza m.in. wyposażenie w kratki, belki z niebieskimi światłami i 100-watowymi głośnikami oraz radiostacje. Wszystkie będą miały klimatyzację, ABS i poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera.

Pierwsze pojazdy mają trafić w ręce mundurowych już w maju. Na wszystkie straż chce dostać 24 miesiące gwarancji.

roody/par