3, 2, 1... Nowy pociąg metra wyłonił się zza czerwonej kotary

Najnowsze

TVN24 , Marcin Gula, Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plPrezentacja nowych wagonów

Przy dźwiękach jak z "Odysei kosmicznej" zaprezentowano w sobotę w Warszawie nowy pociąg warszawskiego metra Siemens Inspiro. Nowość na tory I linii podziemnej kolejki ma wyjechać na jesieni. Takie wagony będą kursować także na II linii metra.

Uroczysta prezentacja odbyła się o 11.00 na terenie stacji postojowej na Kabatach. Schowane za czerwoną kurtyną wagoniki czekały na odsłonięcie. Pierwsi do nowego pociągu warszawskiego metra weszli dziennikarze i oficjele.

- To jest naprawdę XXI wiek. Myślę, że jeżeli chodzi o kraje, które zaczęły transformację 20 lat temu, bez wątpienia Warszawa jest stolicą, która ma najnowocześniejszy tabor – powiedziała reporterce TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Około godz. 12.00 w kolejce przed bramami stacji na Kabatach ustawiali się warszawiacy, którzy chcieli wagony zobaczyć.

CI, KTÓRZY NIE ZDĄŻYLI, NOWE METRO OD ŚRODKA MOGĄ ZOBACZYĆ NA NAGRANIU REPORTERA TVNWARSZAWA.PL

Inspiro dla WarszawyTVN24 , Marcin Gula, Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl

Dla I i II linii Do stolicy pociąg dotarł 21 grudnia 2012 r. Jechał z Wiednia na własnych kołach, ale ciągnęła go lokomotywa. Jeszcze tego samego dnia zniknął za bramami stacji postojowej metra na Kabatach.

Część elementów, np. niektóre poręcze, elementy okablowania, niektóre siedzenia, miejsca dla rowerów, czy podesty dla niepełnosprawnych, będzie dopiero montowana.

To pierwszy z 35 sześciowagonowych pociągów metra Siemens Inspiro, który wyjedzie na tory najprawdopodobniej we wrześniu tego roku.

Metro chwali się nowym pociągiemMarcin Gula, Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl

Do końca 2013 roku powinno dotrzeć w sumie 18 takich składów. Inspiro z pierwszych dostaw będą przewozić pasażerów I linii metra, zaś następne będą obsługiwać odcinek centralny II linii.

Za ponad miliard złotych

Zakup finansowany jest ze środków Metra Warszawskiego, a także dzięki kredytowi EBOiR oraz dofinansowaniu z UE. Łączny koszt to ponad miliard złotych.

Zobacz też materiał internauty:

21 GRUDNIA POCIĄG PRZYJECHAŁ DO WARSZAWY:

Inspiro w WarszawieDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

JAK DOTRZEĆ NA MIEJSCE PREZENTACJI?

Jak dotrzeć na miejscetargeo.pl

ran/par//mz