27 mln na drogi, 3 mln na chodniki. ZDM podsumowuje ubiegły rok

Warszawa

www.zdm.waw.plZDM podsumowuje rok

ZDM zaczyna nowy rok od podsumowań starego. Na liście najważniejszych zeszłorocznych inwestycji znalazły się remonty stołecznych dróg, budowa nowych chodników i wymiana sygnalizacji świetlnej. W sumie ZDM wydał w ubiegłym roku 270 mln zł.

- 270 mln zł to kwota, którą wydaliśmy nie tylko na inwestycje, ale także na zakup sprzętu, paliwa czy wynagrodzenia dla pracowników – zastrzega Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ZDM-u.

Blisko 10 proc. tej sumy, czyli ponad 27 mln zł, ZDM przeznaczył na wymianę asfaltu na podziurawionych stołecznych drogach. W ubiegłym roku robotnicy pojawili się m.in. w Al. Jerozolimskich (na odcinku od węzła Salomea do granic miasta), na ul. Waryńskiego (odcinek od ul. Puławskiej do ronda Jazdy Polskiej), na ul. Puławskiej (od ul. Rakowieckiej do pl. Unii Lubelskiej) i ul. Mokotowskiej (od pl. Zbawiciela do Trasy Łazienkowskiej). ZDM zajął się również wymianą asfaltu na Żoliborzu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Popiełuszki oraz w Ursusie na ul. Warszawskiej.

Remonty nie ominęły także ulic po prawej stronie Wisły.

– Wymieniliśmy nawierzchnię na zniszczonych odcinkach wawerskich ulic, w tym: w al. Dzieci Polskich, ul. Izbickiej i ul. Kajki . W ubiegłym roku powróciliśmy także na ul. Modlińską, gdzie na odcinku od trasy mostu Marii Skłodowskiej – Curie do ul. Aluzyjnej położona została nowa nawierzchnia bitumiczna – informuje Karolina Gałecka. Po nowym asfalcie mogą poruszać się także kierowcy jeżdżący ul. Bartniczą i Wyszogrodzką.

Sygnalizacja lepiej dostosowana do ruchu

Na liście inwestycji zrealizowanych przez drogowców znalazła się również wymiana sygnalizacji świetlnej na ul. Emilii Plater, na skrzyżowaniu ulic Człuchowska- Karabelli oraz Człuchowska – Siemiatycka. - Ponadto, nowa sygnalizacja świetlna pojawiła się na pl. Na Rozdrożu i skrzyżowaniu ul. Fieldorfa z Zamieniecką – wylicza Gałecka i dodaje, że wszystkie nowe i remontowane sygnalizacje dostosowane są do funkcjonowania w systemie akomodacyjnym.

– Oznacza, to że sygnalizacja dostosowuje się do natężenia ruchu i automatycznie modyfikuje długość palenia się zielonego światła. Możliwe jest to dzięki pętlą indukcyjnym zatopionym w asfalcie, które wykrywają liczbę samochodów na danym odcinku drogi. Takie rozwiązania znacznie usprawniają ruch pojazdów – wyjaśnia rzeczniczka.

W minionym roku ZDM zajął się także wymianą oświetlenia wzdłuż jezdni m.in. przy ul. Powsińskiej, ul. Wiertniczej, ul. Andersa, ul. Szpitalnej i na pl. Trzech Krzyży.

To jednak nie koniec udogodnień dla kierowców. W 2014 roku ZDM podpisał umowę na wymianę starych parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. W sumie do października 2015 zamontowanych zostanie 1450 nowoczesnych urządzeń, które umożliwią płacenie za parkowanie wszystkimi rodzajami kart płatniczych. Jak zapowiada ZDM, pierwsza setka nowoczesnych urządzeń pojawią się na warszawskich ulicach w lutym.

3 mln na nowe chodniki

ZDM nie zapomina także o rowerzystach i pieszych. W zeszłym roku na wymianę chodników Zarząd przeznaczył 3 mln złotych. Prac przeprowadzono m.in. na pl. Trzech Krzyży, w al. Solidarności na odcinku ulic od Kapucyńskiej do Bielańskiej oraz po obu stronach ul. Jugosłowiańskiej na odcinku od ul. gen. A. E. Fieldorfa do ul. gen.T. Bora Komorowskiego. Kolejne miejsca, gdzie piesi nie muszą obawiać się już nierównych chodników, to ul. Mehoffera i ul. W grudniu do dyspozycji pieszych oddana została również kładka nad ulicą Ostrobramską przy ul. Kinowej.

Z kolei na ul. Anody, na odcinku od Doliny Służewieckiej do ul. Ciszewskiego, ZDM przeprowadził remont ścieżki rowerowej.

Wyremontowane wiadukty i nowy most

W zeszłym roku drogowcy zajęli się również remontami stołecznych wiaduktów. Wśród najważniejszych inwestycji znalazło się m.in. dokończenie prac przy wiadukcie nad torami WKD wzdłuż ul. Łopuszańskiej oraz wymiana dylatacji na moście Łazienkowskim, po stronie północnej, w kierunku centrum. Prace związane z wymianą dylatacji zostały także przeprowadzone na wiaduktach w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia nad ul. Górczewską oraz na moście w ciągu ul. Białołęckiej nad Kanałem Żerańskim.

ZDM może pochwalić się również długo wyczekiwanym zakończeniem modernizacji mostu nad Jeziorkiem Czerniakowskim w ciągu ul. Gołkowskiej i ukończeniem remontu gzymsów wiaduktu w ciągu ul. T. Chałubińskiego i al. Jana Pawła II nad Alejami Jerozolimskimi.

Plany ZDM na 2014 rok
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Trasa Łazienkowska po remoncie
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

jk