26 mln złotych do podziału przez mieszkańców. Ruszyło głosowanie

Warszawa

UM11 dni na głosowanie

Windy na moście Poniatowskiego, budowa wybiegu dla psów na Bemowie, a może wypożyczalnia zabawek w Ursusie? Prawie 1,4 tys. projektów zgłoszono do budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 26 milionów złotych. Od dziś mieszkańcy mogą wybierać pomysły dla swoich dzielnic.

W sumie do wyboru jest dokładnie 1390 projektów z 18 dzielnic. Swój głos mogą oddać wszyscy mieszkańcy Warszawy, czyli również osoby niezameldowane, a także mieszkańcy poniżej 18. roku życia (za zgodą opiekuna prawnego) oraz cudzoziemcy stale zamieszkujący w stolicy.

- Zachęcam wszystkich do głosowania i wybrania projektów, które zrealizujemy w 2015 roku. Mam nadzieję, że mieszkańcy Warszawy dokonają dobrych wyborów i zagłosują na wartościowe projekty, które poprawią jakość życia w dzielnicach - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Ile można wybrać?

Każdy mieszkaniec Warszawy, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, może wybrać jedną dzielnicę, a w niej jeden obszar – jeżeli został on wyznaczony.

Zagłosować można na maksymalnie pięć projektów z listy dostępnej w danym obszarze. Dotyczy to większości dzielnic. Jedynie na Białołęce, Ochocie oraz Woli mieszkańcy będą mogli wybrać maksymalnie 10 projektów – do pięciu o charakterze ogólnodzielnicowym oraz do pięciu o charakterze lokalnym.

Jak głosować?

Głosy można oddawać:

- Internetowo na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. W tym przypadku konieczne jest posiadanie konta poczty e-mail. Niezbędne będzie kliknięcie do 30 czerwca br. w odnośnik przesłany pocztą mailowa przez urząd po oddaniu głosu.

- Osobiście w wyznaczonych punktach (m.in. w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz w innych punktach. Informacje o nich znajdują się na stronach dzielnic, na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na ulotkach i plakatach).

- Korespondencyjnie – przesyłając z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2015" wypełnioną kartę do głosowania na adres właściwego urzędu dzielnicy.

Mieszkańcy głosują, miasto realizuje

Zagłosować można tylko raz. Oznacza to, że jeżeli wybierzemy formę internetową, nie będziemy mogli głosować z wykorzystaniem papierowej karty do głosowania i odwrotnie.

Należy również podkreślić, że głosowanie jest jawne i wymaga podania swoich danych osobowych.

W przypadku głosowania korespondencyjnego o uznaniu głosu decyduje data wpływu karty do urzędu, nie data jej nadania.

Lista projektów wybranych przez mieszkańców zostanie ogłoszona do 15 lipca br. Projekty z tej listy będą włączone do budżetu Warszawy i zostaną zrealizowane w roku 2015.

Swój głos oddać można do 30 czerwca.

O budżecie partycypacyjnym mówi Urszula Majewska z CKS
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl ; sxc.hu

Zobacz zakwalifikowane projekty

su/b