250 000 wypożyczeń Veturilo. Wiosną Białołęka i Targówek

Warszawa

fot. ztm.waw.plStrażnicy miejscy coraz częściej odnajdują porzucone miejskie rowery

Pięć stacji stanie na Targówku, a cztery na Białołęce. Miejski system roweru publicznego obejmie również te dwie dzielnice – podaje gazeta Echo. Tymczasem ratusz chwali, się, że "stuknęło" 250 tysięcy wypożyczeń.

- Do końca miesiąca powinniśmy podpisać porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w sprawie zbudowania wypożyczalni rowerów Veturilo. Udało nam się znaleźć fundusze na lokalizację trzech stacji na terenie Tarchomina i Nowodworów - mówi dziennikarzom gazety Bernadeta Włoch-Nagórny z białołęckiego urzędu.

115 tys. zł rocznie

Nowe stacje mają pojawić się w marcu przyszłego roku – wtedy Veturilo ma rozrosnąć się również na Pragę, Ochotę, Żoliborz, Wolę i Mokotów. Gdzie dokładnie na Białołęce staną wypożyczalnię rowerów?

Przy ul. Hanki Ordonówny w okolicach pętli Nowodwory, na placu przed urzędem dzielnicy Białołęka, trzecia - w okolicach komisariatu policji przy ul. Myśliborskiej. Czwarta będzie w sąsiedztwie osiedla Derby.

- Z decyzją odnośnie tej lokalizacji czekaliśmy na władze Targówka. Teraz już wiemy, że Veturilo będą przy tamtejszym ratuszu, więc i my planujemy w okolicy ul. Skarbka z Gór dodatkową stację. Wszystkie będą kosztowały rocznie 115 tys. zł. W każdej wypożyczalni będzie 11 rowerów i 15 stojaków – wylicza na łach gazety Piotr Jaworski, wiceburmistrz dzielnicy.

Veturilo nie potrzebne?

Na Targówku w każdej stacji będzie 15 rowerów – łącznie w pięciu znajdzie się miejsce dla 75. - Stacje będą miały następujące lokalizacje: Rondo Żaba, Kondratowicza 20 przy urzędzie dzielnicy, Kondratowicza róg Rembielińskiej, Dom Kultury Zacisze i Teatr Rampa. W pięciu stacjach będzie stacjonować 75 rowerów, po 15 w każdej. Co do kosztów - to zobaczymy, co okaże się po przetargu ogłaszanym przez ZTM. No i zobaczymy, jakie kwoty wpłyną do naszego przyszłorocznego budżetu - informuje Rafał Lasota, rzecznik Targówka.

Jak podaje gazet, jeszcze przed tygodniem twierdził on, że Veturilo nie jest dzielnicy potrzebne, bo mieszkańcy mają własne rowery.

Niewielkie dotacje

ZTM jednak studzi emocje Targówka. - Dodatkowego przetargu już nie będzie, bo mamy umowę z operatorem, że możemy dołączać kolejne niewielkie stacje do 50 proc. wartości całego przetargu. Takie, jakie powstaną na Targówku. Chciałbym zastrzec, że wspomniane lokalizacje należy określić, jako prawdopodobne. Zawsze coś może się nie udać – przekonuje Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Jak podaje dziennik Echo, Targówek powinien zabezpieczyć fundusze na trzy lata, bo umowa z operatorem obowiązuje do końca 2016 roku.

250 tysięcy wypożyczeń

Tymczasem ZTM chwali się wynikami systemu. - Do dziś zarejestrowało się już ponad 46,2 tys. osób. Użytkownicy Veturilo wypożyczali już rowery ponad 250 tys. razy. Oznacza to, że każdy rower był średnio wypożyczany już prawie 250 razy - czytamy w komunikacie.

Rowery będą dostępne do końca listopada. Potem znikną z ulic. Ponownie pojawią się dopiero 1 marca. - Wtedy też uruchomionych zostanie przynajmniej 70 nowych stacji - informuje ZTM.

ran/roody