25 mln zł na projekty mieszkańców. Jak zgłosić swój?

Najnowsze

sxc.huMieszkańcy bęa mieli do dyspozycji ponad 26 mln złotych

20 stycznia rozpocznie się nabór projektów do budżetu partycypacyjnego Warszawy. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy stolicy będą mogli współdecydować o wydatkach z miejskiej kasy. Do dyspozycji obywateli będzie ponad 25,6 mln zł.

Swój pomysł na inwestycję w mieście będzie mógł zgłosić każdy, kto mieszka w stolicy. Pomysł należy opisać na specjalnym formularzu, zebrać poparcie 15 osób oraz oszacować budżet projektu. Jak przekonywali w poniedziałek, podczas spotkania z dziennikarzami, przedstawiciele ratusza - dzięki temu rozwiązaniu warszawiacy uświadomią sobie, ile kosztuje miasto.

Nabór projektów potrwa do 9 marca. Później w dzielnicach odbędzie się weryfikacja oraz opiniowanie zgłoszonych przedsięwzięć, a w maju osoby, które zgłosiły swoje projekty, wybiorą spośród wszystkich zgłoszeń w danym obszarze lub dzielnicy 50 najciekawszych. Po preselekcji finałowa grupa projektów trafi pod głosowanie.

Zwycięskie projekty poznamy w wakacje

Głosowanie nad projektami odbędzie się pod koniec czerwca - będzie możliwe drogą elektroniczną, listownie oraz w punktach stacjonarnych. Poprzedzi je publiczna debata nad zgłoszonymi przez mieszkańców projektami. Głosy będzie można oddać na maksymalnie pięć przedsięwzięć w ramach dowolnie wybranej warszawskiej dzielnicy lub obszaru. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu, jednak ich realizacja nastąpi dopiero w 2015 roku.

- Ponieważ w Polsce brakuje kompleksowych uregulowań prawnych działamy w oparciu o przepisy dot. konsultacji społecznych. Decydowanie mieszkańców o budżecie partycypacyjnym różni się o od konsultacji tym, że ich wynik jest wiążący. Radni oraz prezydent miasta zobowiązują się przełożyć wybory mieszkańców do przyszłorocznego budżetu miasta - wyjaśnił PAP Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w stołecznym ratuszu.

Razem ze zbieraniem zgłoszeń ruszy akcja informacyjna. Miasto będzie zachęcać mieszkańców do współdecydowaniu o wydatkach budżetowych miasta, m.in. poprzez ogłoszenia w prasie, komunikacji miejskiej oraz na wyświetlaczach bankomatów. W najbliższych dniach uruchomiona zostanie strona internetowa www.twojbudzet.um.warszawa.pl, na której mieszkańcy znajdą formularze zgłoszeniowe, przykładowe kosztorysy oraz inne informacje niezbędne do uczestniczenia w budżecie partycypacyjnym.

Punkty informacyjne w każdej dzielnicy

W dzielnicach zostaną zorganizowane dyżury konsultacyjne dla mieszkańców. Każda z dzielnic otworzy co najmniej trzy punkty informacyjne, uruchomiony zostanie też punkt miejski. Będzie w nich można porozmawiać o potrzebach inwestycyjnych swojej dzielnicy, uzyskać pomoc przy wypełnieniu formularzy oraz poradę w opracowaniu wstępnego kosztorysu.

- Budżet odniesie sukces, jeżeli jak najwięcej mieszkańców weźmie udział zarówno w zgłaszaniu projektów, jak i później w głosowaniu. Doświadczenia są takie, że im mniejsze miasto, tym wyższa frekwencja. Na pierwszy rok działania budżetu partycypacyjnego w Warszawie stawiamy sobie poprzeczkę na poziomie kilkunastu procent mieszkańców zaangażowanych w przedsięwzięcie, to byłby sukces - przekonywał Jóźwiak.

Najwięcej otrzyma Ursynów

Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta; część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców, np. na budowę placów zabaw czy remonty chodników.

Łącznie, do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach przeznaczono ponad 25,6 mln zł. Największe środki otrzymają Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Budżet partycypacyjny zaczęto wdrażać m.in. w Sopocie, Poznaniu, Elblągu i Łodzi. W Warszawa pilotażowy projekt współdecydowania mieszkańców o publicznych wydatkach przeprowadzono w ubiegłym roku w Domu Kultury Śródmieście - mieszkańcy zdecydowali o podziale środków programowych w wysokości 600 tys. zł.

O budżecie partycypacyjnym mówi Urszula Majewska z CKSDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl ; sxc.hu

PAP/bf

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu