Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

25 milionów złotych na remont najstarszego teatru lalek

Warszawa

UMSiedziba Teatru Baj

25 mln zł przeznaczy miasto na kompleksową modernizację Baj - najstarszego teatru lalek w Polsce. Prace mają się zakończyć w 2019 roku. Praska placówka nie chce zawieszać działalności na czas remontu, szuka dla siebie nowego miejsca.

W piątek przedstawiciele władz Warszawy i wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm T4B Budownictwo i T4B - podpisali w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta umowę. Termin realizacji projektu wynosi 24 miesiące, czyli prace budowlane powinny się zakończyć w lutym 2019 roku. Wartość inwestycji to ponad 25 mln złotych.Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział, że po remoncie, w budynku przy ul. Jagiellońskiej pozostanie tylko teatr i przedszkole, zniknie funkcja mieszkalna. Sam teatr ma uzyskać o wiele lepszą przestrzeń, będzie miał dużą salę dla 180 osób i dwie mniejsze - 25-osobowe.

Teatr oddzielą od przedszkola

Zmieni się także przestrzeń przedszkola. - Jedną z większych barier funkcjonowania tego obiektu było to, że przedszkole i teatr trochę - jak słynne warszawskie ciastko wuzetka - przekładały się piętrami pomiędzy sobą, co było bardzo niefunkcjonalne. Teraz chcemy to zmienić, żeby i przedszkole i teatr miały swoją wyodrębnioną przestrzeń. Zakładamy, że jeszcze w tym roku zostanie uzyskane pozwolenie na budowę i ruszy remont - wyjaśnił Olszewski.

Zapowiedział, że wrześniu z budynku wyprowadzą się użytkownicy, dzieci z przedszkola trafią do innej placówki na Pradze Północ. Po dwóch latach przedszkolaki będą mogły wrócić do wyremontowanego obiektu.Zastępca dyrektora Teatru Baj Wojciech Kasiak powiedział, że teatr na dwa lata opuści budynek przy ul. Jagiellońskiej, ale na pewno nie zawiesi działalności. Dodał, że Baj poszukuje tymczasowej siedziby na Pradze.

W ramach rewitalizacji Warszawy

Rewitalizacja obejmie również teren wokół budynku, gdzie zostaną posadzone drzewa i krzewy. Jak zapewnia stołeczny ratusz, w projekcie uwzględniono wnioski płynące z konsultacji społecznych.

Modernizacja budynku Teatru Baj i przedszkola to kolejna inwestycja w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy, na który do 2022 roku miasto przeznaczy 1,4 mld złotych. Dzięki programowi powstało już m.in. Centrum Kreatywności Targowa i Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zobacz materiał na temat Teatru Powszechnego i spektaklu "Klątwa":

Śledztwo w sprawie spektaklu "Klątwa"
TVN24

PAP/skw/b