25 milionów do Waszej dyspozycji. Jak je wydać?

Warszawa

Ratusz sięga po pomoc bohatera Gwiezdnych Wojen

Ratusz sięga nawet po pomoc mistrza Yody, by zachęcić warszawiaków do udziału w pracach nad tzw. budżetem partycypacyjnym. Mieszkańcy mogą zdecydować, na co zostanie wydanych 25 mln zł. Chcesz zabrać głos? Sprawdź, jak to zrobić.

"Moc poczuć chcesz – partycypować w budżecie dzielnicy powinieneś" – brzmi napis na obrazku z jednym z bohaterów "Gwiezdnych Wojen".

Ten pojawił się na oficjalnym profilu warszawskiego ratusza w jednym z portali społecznościowych. Po takie metody sięgają stołeczni urzędnicy, by zachęcić mieszkańców do proponowania projektów, na które miasto da ponad 25 mln zł.

"Dzielimy faktyczne pieniądze"
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Co można zaproponować?

Można zgłaszać wszystkie swoje projekty - zarówno inwestycyjne, jak ławki w parku, ścieżki rowerowe, więcej latarni, ale też może to być np. pomysł na wydarzenie - święto ulicy lub piknik sąsiedzki. Wystarczy napisać projekt, zebrać 15 osób, które go popierają i złożyć wniosek.

18 budżetów

Każda dzielnica wybierze własne projekty do realizacji. Część ma jeden budżet ogólnodzielnicowy, inne zostały podzielone na obszary. Decydowały o tym same dzielnice. W każdym z obszarów pod głosowanie mieszkańców trafi maksymalnie 50 projektów. Jeżeli wpłynie więcej niż 50 propozycji, odbędzie się preselekcja. Wezmą w niej udział tylko osoby, które zgłosiły swój projekt.

Jak wydać miejskie miliony?

Od projektu do wydania pieniędzy droga jest jednak długa:

1. Zgłaszanie propozycji projektów – od 20 stycznia do 9 marca 2014 r.2. Weryfikacja i opiniowanie przez urzędy dzielnic – do 4 maja 2014 r.3. Wybór 50 projektów przez osoby, które je zgłosiły (preselekcja) – od 11 maja do 24 maja 2014 r.4. Publiczna dyskusja nad złożonymi projektami – od 25 maja do 19 czerwca 2014 r.5. Głosowanie mieszkańców na projekty – od 20 czerwca do 30 czerwca 2014 r.,6. Ogłoszenie listy projektów przeznaczonych do realizacji –15 lipca 2014 r.7. Realizacja projektów – 2015 rok

Urzędnicy odpowiedzą na pytania

Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc urzędników. Przy ul. Senatorskiej 27 - sala na parterze - będzie działać ogólnomiejski punkt konsultacyjny. Pierwsze spotkanie w czwartek 23 stycznia w godz. 14.00 - 18.00. Urzędnicy planują organizować je co tydzień.

Także niektóre urzędy dzielnic organizują spotkania dla mieszkańców.

Bielany: 23 stycznia, godz. 18:00, sala w Urzędzie Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, wejście od ul. Jarzębskiego

Włochy: 27 stycznia, godz. 18:00, Biblioteka Publiczna, Wypożyczalnia nr 38, ul. 1 sierpnia 36a28 stycznia, godz. 18:00, Szkoła Podstawowa nr 94, ul. Cietrzewia 22a29 stycznia, godz. 18:00, Szkoła Podstawowa nr 87, ul. Malownicza 3130 stycznia, godz. 18:00, ADA Artystyczny Dom Animacji, ul. Ks. J. Chrościckiego 14

Białołęka:27 stycznia – dyżur pracowników wydziałów kultury i sportu (projekty z zakresu kultury, sportu, rekreacji)3 lutego – dyżur pracowników wydziału ochrony środowiska (projekty dotyczące np. nasadzenia drzew, budowy placu zabaw, urządzenia skweru, ustawienia ławek, koszy na śmiecie)10 lutego – dyżur pracowników wydziału infrastruktury (projekty dotyczące remontu dróg, ustawienia latarni, ułożenia chodnika, wytyczenia przejścia dla pieszych)

Godziny: 15.00-18.00, miejsce: Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, I piętro, sala 121

Śródmieście:27 stycznia, 10 lutego, 24 lutego i 3 marca w godz. od 12.00 do 18.00 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.

Żoliborz25 stycznia (sobota), godz. 8:00-16:00, Wydział Obsługi Mieszkańców, Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. J. Słowackiego 6/8.

Każdy może zagłosować...

Jednym z najważniejszych etapów prac nad budżetem partycypacyjnym będzie głosowanie, które potrwa od 20 do czerwca. Pierwszy krok to wybór dzielnicy lub obszaru, z którego projekty nas interesują. Głosy można oddać tylko na propozycję z jednego obszaru lub dzielnicy. Głosować można tylko na 5 projektów.

Wyjątkiem są dzielnice, które mają budżet ogólnodzielnicowy i dodatkowo zostały podzielone na obszary (Wola, Ochota i Białołęka). Wówczas wybieramy 5 projektów z dzielnicy i 5 z danego obszaru.

Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz. Jeżeli zrobi to więcej niż jeden raz, wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne.

...nawet dzieci

Projekty składać mogą także osoby niepełnoletnie. - Pomysły mogą zgłaszać osoby pełnoletnie, ale też młodsze, byle za zgodą opiekuna prawnego – powiedziała rzecznik stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

- To będzie oznaczać, że za swoje dzieci będą głosować rodzice - ostrzega opozycja.

Ratusz odpowiada, że wszystkie głosy nieletnich będą weryfikowane. – Jeżeli będziemy mieć wątpliwości, czy np. 2-latek sam zagłosował, będziemy dzwonili i rozmawiali z nim - żartuje Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Reportaż programu "Polska i Świat"
TVN24

par/roody